Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ABD gerilimi neden artırıyor? ABD Ege ve Akdeniz'de ne yapmak istiyor? Türkiye'nin Akdeniz'de hidrokarbon adımı ne ifade ediyor?

ABD gerilimi neden artırıyor? ABD Ege ve Akdeniz’de ne yapmak istiyor? Türkiye’nin Akdeniz’de hidrokarbon adımı ne ifade ediyor?

Rum kesimine 1987'den bu yana uyguladığı silah ambargosunu kaldıran ABD yönetimi, Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandırmaya devam ediyor. Son olarak ABD Savunma Bakanlığı Rum ordusunu eğitme kararı aldı. Ayrıca, New Jersey eyaleti askerleri ile Rum ordusu kardeş ilan edildi. ABD'nin Ege ve Akdeniz'de gerilimi artırması ile Türkiye ve Libya arasında imzalanan hidrokarbon anlaşmasının ne anlama geldiğini Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdullah Ağar değerlendirdi.

Atina'ya verdiği destekle Yunanistan'ı askeri üssü haline getiren Washington yönetimi bu kez Kıbrıs Rum Kesimi ile yakın işbirliğine girdi. Peki ABD gerilimi neden artırıyor? ABD Ege ve Akdeniz'de ne yapmak istiyor? Türkiye'nin Akdeniz'de hidrokarbon adımı ne ifade ediyor?

Abdullah Ağar'ın öne çıkan değerlendirmeleri:

"Yunanistan ve Rum kesimini kendi menfaatleri doğrultusunda kullanma ve burada bir irade üretmek adına ABD'nin bu tür hamlelere ihtiyacı var. Sonuçta üslerle silah yardımlarıyla beraber gelen bir programın parçası. Aynısı aslında YPG/PKK terör örgütünde de gördük. Burada bütünleşik bir form var. Bu son derece tehlikeli. Koruyor, kolluyor, fonluyor, donatıyor ve eğitiyor.