Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Aedes sivrisineği ısırığı belirtileri neler, nasıl korunulur? Aedes (Sarı Humma) sivrisineği ısırığı nasıl geçer, tedavisi var mı? Hastalık saçıyor!

AEDES ISIRIĞI NASIL GEÇER?

Aedes sivrisinek ısırığı ile bulaşan hastalıklar için tedavi ya da önleyici aşılar henüz geliştirilemedi. Genellikle gelişen belirtilerin hafifletilmesine yönelik bir tedavi uygulanıyor. Sadece sarı humma virüsüne karşı aşı geliştirildi. Herhangi bir sivrisinek ısırığı için yapılan tedaviler uygulanabilir.

Bunun dışında, kökten çözüm için Dr. Kenan Midilli, "İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor" dedi. Midilli, "Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik yöntemler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var" açıklamasında bulundu.

ALERJİK REAKSİYONA YOL AÇIYOR

Zika virüsü bulaştıran "Aedes" sivrisineğinin alerjik reaksiyona da yol açtığı bildirildi. Alerji ve Astım Derneği Başkanı, Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, Aedesin virüs taşıma, bulaş gösterme kapasitesi yüksek ve yayılmacı bir tür olduğunu belirtti.

Akçay, "Aedes'in çocuklar üzerinde sokma işleminden sonra normal sivrisineğe oranla daha büyük ve yara formunda belirtiler bıraktığını görmekteyiz. İlaçlama uzun vadeli ve net bir çözüm değil" dedi.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Fatma Merve Tepetam da vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

"Bulaştırdıkları tükürük bezi sıvısı alerjik ve immünolojik rahatsızlıklara sebebiyet veriyor. Sivrisinek ısırıklarında korunmak için karanlıkta dışarı çıkılmamalı, sulak alanlardan kaçınılmalı. Şiddetli reaksiyonlar için kortizonlu kremler kullanılmalı."