Turkey

Almanya: Çin'e karşı ABD ile omuz omuza olmalıyız

Transatlantik ilişkilerden sorumlu Alman yetkili Peter Beyer, Kasım ayında gerçekleşecek seçimlerin ardından Beyaz Saray’a kim gelirse gelsin Çin ile yaşanacak yeni bir Soğuk Savaş’ta Avrupa ve ABD’nin birlik içinde hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

Alman hükümetinin ABD ve Kanada ile ilişkiler koordinatörü Beyer, AFP ajansına verdiği mülakatta Avrupa ile ABD arasındaki ortak çıkarların, farklılıklardan daha fazla olduğunu vurguladı. Beyer, ABD ve Çin arasında bu yüzyılı şekillendirecek yeni bir Soğuk Savaş’ın çoktan başladığına dikkat çekerek, ‘‘Avrupa Çin’den kaynaklanan devasa tehdit karşısında ABD ile omuz omuza durmalı’’ diye konuştu.

ABD seçimlerine ilişkin yorumlarda da bulunan Alman yetkili, Donald Trump ile Angela Merkel arasında son dört yılda, İran, ticaret, NATO ve iklim değişikliği gibi başlıklarda yaşanan sürtüşmelerin ardından, Almanya’nın Joe Biden ile daha kolay çalışacak olmasının bir sır olmadığının altını çizdi. Kendisinin ‘‘Biden kazanırsa her şey süper olacak, bir altın çağ başlayacak’’ diyecek son kişi olacağını sözlerine ekleyen Beyer, tartışmalı meselelerin bir gecede çözülmeyeceğini, ancak Biden ile birlikte transatlantik dostluğun yeniden daha makul, öngörülebilir ve güvenilebilir bir hal alacağını savundu.

Beyer Trump’ın yeniden seçilmesi halinde bunun ne korkunç ne de daha iyi bir gelişme olacağını belirten Beyer, ‘‘Beyaz Saray’da kimin oturduğu çok önemli. Ancak transatlantik dostluğu belirleyen bu olamaz. Washington ve ABD sadece Oval Ofis’ten ibaret değil’’ ifadesini kullandı.

Football news:

Barca presidential candidate Font: we need to bring back Pep, Xavi, Iniesta, Puyol to create a competitive project
Mancini on Balotelli: I'm sorry to see him like this. By the age of 30, he should have reached maturity
Fabio Capello: Barcelona could have scored 8 goals for Juve instead of 2. The difference between the teams is shocking
Nagelsmann boasted that Leipzig would read any Manchester United scheme - and got 0:5. Solskjaer still surprised him, and then finished off Rashford
Tuchel on criticism: PSG leads in France. Juve, Liverpool, city, Barcelona and Real Madrid in 1st place in their respective leagues?
Owen Hargreaves: Van de Beek could be Manchester United's Muller. Once he is in the squad, he will not be forced out
The French Cup is suspended until December 1 due to coronavirus. Ligue 1 matches will be played without spectators