Turkey

Ankara pilot oldu yaygınlaştırılacak

Adalet Bakanı Abdülhamid Gül, Ankara’da pilot olarak başlatılan ‘e-Duruşma’ uygulamasının yaygınlaştırılacağını belirtti ve “e-Duruşma pandemiden önce bir hayalimizdi. Avukat arkadaşlarımızla konuştuk çok memnunlar” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamid Gül, Ankara’da pilot olarak uygulanan ‘e-Duruşma’ uygulamasının diğer illerde de yaygınlaştırılacağını açıkladı. Dün CNN TÜRK’te Hafta Sonu programına konuk olan Bakan Gül, “e-Duruşma pandemiden önce bir hayalimizdi. Bu hafta Ankara’da pilot olarak başlattık. Avukat arkadaşlarımızla konuştuk çok memnunlar. ‘Bu kadar da beklemiyorduk’ diyorlar. Ofislerinden duruşmaya gitmeden yargılamalar yapılıyor. Ankara’dan sonra İstanbul ve diğer illere de yaygınlaştıracağız. 2021’de yaygınlaşmış olur hedefimiz o” dedi.

Ankara pilot oldu yaygınlaştırılacak

VİDEO KONFERANSLA KATILACAKLAR

Uygulama ise şöyle işleyecek: Yazılımı ve geliştirmesi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’nce yapılan e-Duruşma sistemi ile avukatlar, farklı şehirlerdeki duruşmalarına video konferans yöntemiyle katılabilecek. Avukatlar, ‘UYAP Avukat Portalı’ üzerinden ‘Duruşma Sorgula’ menüsünden sorgulama yaptıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini de yazarak ilgili mahkemeye ‘e-Duruşma’ talebi gönderecek. Hakimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinden sonra duruşmaya portal üzerinden katılabilecek. Avukatlar, uygulama aracılığıyla bağlandıkları duruşmalarda cübbe giymek zorunda olacak.

BATI ADLİYESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’de avukatların bulundukları yerlerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan ‘e-Duruşma’ uygulamasının ilki geçtiğimiz günlerde Ankara Batı Adliyesi 1. Tüketici Mahkemesi’nde görülen duruşmayla yapıldı. Taraf avukatı duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra bürosundan bağlanırken, mahkeme salonuna kurulan ekranda, avukat ve salonun görüntüsü yer almıştı.

Football news:

Coutinho will miss the matches against Juventus and Alaves
Giovanni Simeone scored 4 goals for Cagliari in 5 rounds of Serie A
Coutinho was injured biceps muscle of the thigh
Napoli and Gattuso want to extend the contract for 2 years with a salary of 1.9 million euros plus bonuses
Ronaldo again tested positive for coronavirus. To play with Barca, you need a negative on Tuesday
Serginho Dest: Angry because of the defeat in the first Clasico. Real Madrid might have been sharper
Koeman failed the first Clasico: uncomfortable conditions for Messi, terrible pressure and failed substitutions