Turkey

Antalya'da genç hastanın tüm dolaşım sistemi 20 dakika durduruldu

Kalbe giden ana damarının yırtılmasıyla bilinci tamamen kapalı halde hastaneye götürülen gencin, yırtılıp kendi içinde katlanan aort damarının 55 santimlik bölümü, yapay damarla değiştirildi.

Antalya'da genç hastanın tüm dolaşım sistemi 20 dakika durduruldu

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 20 gün önce şiddetli göğüs ağrısından sonra bilinci kapanan 35 yaşındaki Mehmet Aydınlıoğlu, acil olarak hastaneye kaldırıldı.

Yapılan tetkiklerinde kalbe giden aort damarında yırtık belirlenen Aydınlıoğlu, ambulansla Antalya'ya sevk edildi.

YAPAY DAMAR TAKILDI

Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş'ın gerçekleştirdiği ameliyatla, yırtılarak kendi içinde katlanan aort damarının 55 santimlik bölümü, yapay damarla değiştirildi.

Hastanın bilincinin kapalı, zaman ve yer oryantasyonu bozuk ve tansiyonu çok düşük halde kendilerine getirildiğini belirten Op. Dr. Çetintaş, “Ölümden bir önceki basamaktaydı” dedi.

Antalya da genç hastanın tüm dolaşım sistemi 20 dakika durduruldu #1

TÜM DOLAŞIM SİSTEMİNİ 20 DAKİKA DURDURDUK

Altta yatan herhangi bir hastalığı olmayan gencin çekilen tomografisinde kalpten çıkan ana damarının yırtıldığını, yırtığın ana damar içinde katlandığını belirlediklerini anlatan Op. Dr. Çetintaş, “Zor bir ameliyattı. Yırtık damarın yaklaşık 55 santimlik bölümünü tamamen değiştirdik. Ameliyat sırasında tüm vücudu soğuttuğumuz için tüm dolaşım sistemini 20 dakika durdurduk. Hastamız genç olduğu için bu ameliyatı rahat atlattı. Ameliyattan sonra bir gün yoğun bakımda takip ettik. Daha sonra servise aldık.” diye konuştu.

“BU TİP YIRTIKLARDA ALTTA BİR NEDEN ARANIR”

Genellikle bu tür yırtıkların altında farklı bir neden bulunduğuna dikkati çeken Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, “Bu tip yırtıklarda yüksek tansiyon, kalp kapak problemi gibi bir sebebin olması beklenir, ama bu hastada hiçbir sebep yoktu.” dedi.

Mehmet Aydınlıoğlu'nun ameliyattan sonra sağlığına kavuştuğunu vurgulayan Op. Dr. Çetintaş, “İnşallah bundan sonra da hayatına sağlıklı şekilde devam eder.” ifadelerini kullandı.

Antalya da genç hastanın tüm dolaşım sistemi 20 dakika durduruldu #2

YAŞADIKLARINI HATIRLAMIYOR

Zorlu bir ameliyatın ardından yeniden yaşama tutunan Mehmet Aydınlıoğlu, yaşadıklarının hiçbirini hatırlamadığını söyledi.

“Nefes alıyorsam önce Allah'ın, sonra doktorumun sayesinde.” diyen Aydınlıoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti.

“ALLAH ÇOCUĞUMUZU BİZE BAĞIŞLADI”

Aydınlıoğlu’nun annesi Nalan Aydınlıoğlu ise oğlunun bir sabah aniden göğüs ağrısından yakındığını belirterek, “Ağrıyı 3 gün boyunca çekti. Üçüncü gün sabah duş aldıktan sonra yine göğüs ağrısı oldu. Rengi değişti. Kötüleşti. Bunun üzerine acil hastaneye götürdük. Hastalığı belirlenince de Antalya'ya getirdik. Önce Allah, sonra doktorumuz sayesinde çok şükür oğlum kurtuldu. Allah çocuğumuzu bize bağışladı.” diye konuştu.

Football news:

Professor of medicine Burioni: I Welcome Ronaldo to the ranks of virologists. In a match with optometrists, he will be very useful
Baresi became honorary Vice-President of Milan on the 23rd anniversary of the farewell match
Ronaldo called the PCR tests crap and then deleted the comment. I don't think I care about covid at all
Barcelona's presidential election will be held in 2021 (Marca)
Juventus have two forwards in their bid for the match against Barca. No Ronaldo and Chiellini
Don't pass him, he's playing against us. Benzema during the break asked Mandy not to give the ball to Vinicus (transcribed lips)
Manchester United are ready to offer Chalhanoglu a 5-year contract. In the summer he becomes a free agent