Turkey

Arduino projeleri- Arduino ile yapılan en ilginç, güzel, başlangıç ve bitirme projeleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte neredeyse hepimizin elinde bilgisayarlar var. Hatta hepimiz işlerimizi bilgisayarlarda dijital ortamlarda gerçekleştirmeye başladık. Bu yüzden de hepimiz basit ama yaralı olan programları, projeleri öğrenmeye başladık. Özellikle üniversite öğrenciler son zamanlarda derslerini devam ettirmek adına bazı programlar ve bazı kod dilleri öğreniyorlar. Özellikle bitirme tezlerini yazarken özel ve işe yarar programları öğreniyorlar. Bu programlardan biri de Arduino programıdır. Peki arduino projeleri-arduino ile yapılan en ilginç, güzel, başlangıç ve bitirme projeleri nelerdir?

Arduino en basit hali ile şu şekilde anlatılabilir: Arduino bir Giriş/Çıkış (Input/Output) kartı ve ilerleme dilinin uygulamasını barındıran bir programlama alanıdır.

ARDUİNO PROJELERİ

Arduino başka sistemlerle çalışmayan ve aktif olmayan nesneler oluşturmak için kullanıldığı gibi bilgisayarlarda çalışan yazılımlarda da kullanılabilir. Örneğin Macromedia Flash, MSP ve birçok daha yazılıma ulaşabilir ve kendi isteğinizce geliştirmeler yapabilirsin. Peki arduino projeleri nelerdir?

Arduino programı ile pek çok çılgın ve değişik projeler yapabilirsiniz. Bu projelerden bazıları şunlardır. Akıllı Saat, Led Küpler, Sinyal Sistemleri, Otomatik açılır kapanır perdeler, rubik küpleri çözebilen robotlar, akıllı ev sistemleri, çocukların en merak ettiği giyilebilir oyun kumandaları ve robot eller…

Bunlar aurdino ile yaratıcı projelerden sadece bazılarıdır. Biraz daha araştırma yaparak bir sürü farklı projeler bulabilirsiniz.

ARDUİNO PROJE SETİ

Eğer arduino programlarını öğrenmek istiyorsanız set halinde alabilirsiniz. Peki ardunio proje seti alırken dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir? Biz bunu şöyle sıralayabiliriz:

İlk olarak, mikro denetleyici şeklinde smd- dip hangisi yapmak isteğiniz eğlenceli projeye uygun önce bunu düşünün.

İkinci olarak, aynı amaçlar için yapılmamış olan fazla farklı uyarı kitleri olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle, hangi çeşit projeler yapmayı ön görüyorsanız, ilgilendiğiniz bu uyarı kitinin içerdiği elektriksel bileşenleri ve parçaları kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca, bileşenlerin ve parçaların miktarını kontrol etmeniz çok önemlidir. Böylece ihtiyacınız olan tüm projelerii yapabilmek adına doğru parça ve sayılarını elde edebilirsiniz.

Üçüncü olarak bu işte yeniyseniz ve bazı şeylerin nasıl çalıştığını bilmiyorsanız ya da Arduino kartınızı nasıl işleme sokacağınızdan emin olamıyorsanız, başlangıç uyarı kitinin içeriğinde size yardım edebilecek bir kitap olup olmadığına bakmanız sizin için iyi olabilir.

Arduino ile yapılan projelerden bazılarını da yukarıda anlatmış olduk.

ARDUİNO BASİT PROJELER

Biz şimdi arduino basit projelere örnekler vereceğiz. Düşük bütçe ile yapabileceğiniz eğlenceli bir projeyi size örnek olarak vereceğim. Hayatın içinde de gördüğümüz park uyarısının ufak çaplı bir kopyasını düşüneceğiz. İlk olarak size Arduinonun bu konuda nasıl bir işlevi olduğunu anlatacağız. Arduino kütüphaneleri diye bildiğimiz yapılar ile kolaylıkla programlama yapabileceksiniz. Uyarılardan gelen sinyalleri işleme sokarak, çevresiyle etkileşen robotlar ve sistemler tasarlayabiliriz. Arduino'nun ayrı ayrı ihtiyaçlara yanıt verebilmesi için tasarlanmış çeşitli kartları ve modül sistemleri de mevcuttur. Bu kart ve modülleri kullanarak projelerinizi geliştirebiliriz.

ARDUİNO BAŞLANGIÇ PROJELERİ

Arduino Başlangıç Projeleri'ni yaptığınızda çok eğleneceğinize eminiz. Buna örnek vermek gerekir ise şunları verebiliriz.

Bu yazımda yeni bir çağın başladığını ifade etmeye çalıştık. Arduino'nun çevresindeki sistemler ile çok kolay bir şekilde etkileşime girebildiğinden, amatör ya da uzman fark etmeksizin, elektroniğe meraklı her kesime hitap edebildiğinden, programlanmasının gayet kolay olduğundan ve kolay bir şekilde üzerinde işletimler tasarlanabilen ve devreler yapılabilen kapalı olmayan kaynak kodlu elektronik bir ilerleme kartı olduğunu anlattık.

Bundan sonraki anlatımlarda özel olarak bazı siteler tarafından hazırlanan "Arduino Başlangıç Projeleri" başlıklı açık kaynak lisanslı elektronik kitabından olmak üzere çeşitli yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanarak Arduino Projeleri bulmaya çalışabilirsiniz.

Arduino için söylenecek çok şey var şüphe götürmeksizin. İlerleyen yazılarda yeri geldikçe Arduino ile ilgili paylaşmak istediğimiz konular oldu. Gerçekte ya da fiziksel olarak 5 duyumuza birden hitap eden bu sistem Arduino'yu ufak bir bilgisayar sistemi gibi değerlendirip, Arduino'nun sanal ve analog inputlarını kullanarak, çevremizdeki nesne ile ilişki kurabileceğimiz bir dünya yaratmayı istiyoruz.

Basit projeler adı gibi zorlanmadan küçük bir araştırma ile yapabileceğiniz projelerdir. Okuyarak araştırarak kolay bir şekilde bu projeleri hayata geçirebilirsiniz. Bu projeleri yaptıktan sonra ise arduino projelerini yapmaya ve okumaya devam edeceğinize eminiz. Bu projeleri yaptıktan sonra kendi yapabileceklerinizin farkına varacaksınız.

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi