Turkey

Aşırı sağcı popülizmin özelliklerini sıralayan Yeneroğlu: Bu kriterlerin hangisi Türkiye'de iktidar koalisyonu için geçerli değil?

DEVA  Hukuk Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, iktidarın, 'Avrupa'daki aşırı sağcı popülist hareketlerden farkının kalmadığını' söylemesinin ardından gelen tepkilere, "Benzetmeme şaşıranlar olmuş. Doğrusu ben de şaşıranlara şaşırdım. Bugün iktidar koalisyonu AB’deki aşırı sağ popülistlerin ilerisinde zaten" dedi. Aşırı sağcı popülizm için "kimlikçidir, şovenisttir, çoğunlukçu hegemonyaya yaslanan bir otoriterizmi savunur, en temel demokratik kuralları reddeder, korku politikasını önceler, temel hakları baskılar, farklı görüşleri devamlı kriminalize ederek hedef gösterir" tanımlamalarını yapan Yeneroğlu, "Aşırı sağ popülist partilerin tanımlanması için bütün dünyada kabul görmüş ve siyasi literatüre girmiş bu kriterlerin hangisi Türkiye'de iktidar koalisyonu için geçerli değil?" diye sordu.

DEVA Partili Yeneroğlu, "Türkiye bugün siyasal literatürde geçerli tanımıyla aşırı sağcı popülizm ile Avrupa'da eleştirdiği aşırı sağcı popülist hareketlerden farkı kalmamıştır" sözlerinin ardından gelen eleştirilere yanıt verdi.   

Twitter'dan açıklama yapan Yeneroğlu'nun ifadeleri şöyle: 

"Mevcut iktidarı Avrupa’daki aşırı sağ popülist partilere benzetmeme şaşıranlar olmuş. Doğrusu ben de şaşıranlara şaşırdım. Bugün iktidar koalisyonu AB’deki aşırı sağ popülistlerin ilerisinde zaten. Bu bilinçle gidişatı destekleyen küçük ortak çok memnun, küçücük ortak daha fazla.

Football news:

Zidane on Real Madrid without Ramos: We must correct the statistics of games without him. We understand how difficult it will be
Pep Guardiola: Manchester City are not obsessed with the Champions League. We want to perform as well as possible
Lazio may sell Alberto due to criticism of the club. Juve, Inter and Everton are Interested in the midfielder
Messi is getting old. Barcelona must think about the future. That’O suggested Catalans sign Mbappe and Mukoko
Hans-Dieter flick: it can be very uncomfortable To play against Salzburg
Pep Guardiola: The people of football are lucky, we can do our job. How many places have closed and will never open again?
Ferencvaros defender: Ronaldo waved me off when I asked for his shirt. Maybe it's because he didn't score for us