Turkey

Avrupa Konseyi'nden Kobani operasyonlarına tepki: Üzüntü ve endişe duyuyoruz

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, 2014'te düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin soruşturmada HDP'li isimlerin gözaltına alınmasını, yerel yönetimlere yönelik devam eden 'saldırıları ve operasyonları' üzüntüyle karşıladığını açıkladı.

Euronews'in haberine göre; Knape yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Demokratik yollarla göreve seçilmiş muhalif temsilcilerin gerçekleşen yeni operasyonlarla gözaltına alınmasını derin endişe ile takip ediyorum.

"Özellikle kongremizin de bir üyesi olan Kars şehri belediye başkanı Ayhan Bilgen'in durumunu yakından izliyorduk ki bu sabah bir kez daha benzeri operasyonlar kapsamında eş başkan Şevin Alaca'nın da aynı şekilde alındığını öğrendik.

"Ne yazık ki, Türk makamlarının Sayın Bilgen ve diğerlerine terör bağlantısı zannıyla bu şekilde gözaltı uygulaması ülkede milyonların oy, fikir ve iradelerinin inkar edilmesi ve yerel yönetimlerin altının oyulmasıdır. Kongremiz defalarca kez seçilmiş yöneticilerin görevden alınması ve yerlerine kayyım atanması uygulamasını kınamıştır."

Venedik Komisyonu uluslararası sözleşmelere aykırılık tespit etti

2019 seçimlerine ve sonrasına ilişkin gözlemlerin Venedik Komisyonu'na da iletildiğini ve bunun sonucu olarak Haziran 2020'de buradan çıkan yasal görüşü hatırlatan Knape, "Türkiye'nin uluslararası sözleşmelere yönelik bağlayıcı sorumluluklarını ihlal ettiği burada da tespit edildi. Bu çerçevede Türk yetkililer politikalarını değiştirmeli ve Venedik Komisyonu'nun önerilerini uygulayarak kayyum sistemine son vermelidir" dedi.

Football news:

Barca fans believed in the early departure of Bartomeu (due to disputes over the date of the referendum). In vain: there were no thoughts of retirement, the trophies are somewhere near
Josep Bartomeu: I had no intention of resigning. Barca will have trophies this season
Zinedine Zidane: Hazard is ready. We are happy, this is good news
Zidane on ISCO's words: it's ambition. Everyone wants to play
Bartomeu about VAR: In the match against Real Madrid, a non-existent penalty was awarded. We need fair football
Ian Wright: it's a Pity Ozil isn't playing, but Arteta's tenacity is admired
Josep Bartomeu: it was Important to start a new era for Barca with Messi. The Interests of the club are above all