Turkey

'Bakanlığın verileri gerçeği yansıtmıyor, Eylül’de okulların açılması mümkün görünmüyor'

AKP’nin patronların talebiyle erken normalleşme kararı tabloyu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Ülkenin birçok kentinden yüksek vaka açıklamaları gelirken, Sağlık Bakanlığı otomatik şekilde “950” civarında yeni vaka ve 20 altı yeni ölümü kayda geçirmeye devam ediyor.

Açıklanan veriler özellikle Erzurum, Gaziantep, Şanlıurfa, Ankara ve İstanbul gibi kentlerde görülen yüksek vakalar düşünüldüğünde “gerçek tabloyu yansıtmıyor” eleştirilerine konu olurken, bu yöndeki eleştirileri en çok dile getiren ve sürekli olarak uyarılarda bulunan tabip odalarının talepleri ısrarla görmezden geliniyor.

Bayramla birlikte ülke genelinde kaydedilen manzaraları soL’a değerlendiren Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, "Ankara’da Valiliğin son genelgesi ulaştığımız tabloyu özetler nitelikte” dedi.

Bayramdan sonra büyük bir artışın yaşanacağının belli olduğunu, bunun şimdiden görülebildiğini aktaran Bulut, “Söz konusu genelge yeniden teyakkuza geçildiğini gösterir nitelikte. Ağustos ortasında sıkı önlemler gelebilir, Eylül’de okulların açılması riskli ve şu anki gidişata göre açılmayabilir. Yeniden üç binli vakalara doğru bir gidiş görülüyor, hafta sonları yasağı yeniden gündeme de gelebilir” diye konuştu.

Bakanlığın eleştiri konusu olan verilerine ilişkin de konuşan Bulut, “Bunlar doğru değil, Bakanlık gerçek verileri açıklamıyor. Diyarbakır’da bir gecede 8 hastanın öldüğü gün Ankara’da 4, Erzurum’da 9, Urfa’da ise 7 hasta hayatını kaybetmişti. Bakanlık toplam ölümü 17 olarak açıkladı. Verilerin hiçbiri doğru değil, bayramdaki tablo ile vakalarda büyük artış yaşanacak” ifadesini kullandı.

Football news:

Atalanta have signed the striker of PSV Lammers'
Suarez arrives for Barcelona training despite talks with Atletico
Morata passes medical at Juventus
Simeone plays a key role in the transfer of Suarez to Atletico
The Agent Of Gareth Bale: In real Life, Gareth was treated differently. I hope there will be no question of a return
Micah Richards: People write: Richards only works live because of BLM. I achieved this through hard work
The former Director of Barca: Martino said Messi: I know that if you call the President, he will throw me out