Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

BM Genel Sekreteri Guterres'den Filistin açıklamasına gelen tepkiler sonrası açıklama

"Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor" diyen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail tarafından eleştirildi. Yeniden açıklama yapan Guterrres "Sanki Hamas'ın terör eylemlerini meşrulaştırıyormuş gibi yanlış yorumlanması karşısında şoke oldum” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres'den Filistin açıklamasına gelen tepkiler sonrası açıklama

İHA

İsrail ile Hamas'ın askeri kanadı El-Kassam Tugayları arasında 7 Ekim'de başlayan çatışmalar 19. gününe girdi.

Gazze'ye İsrail tarafından atılan bombalar sebebiyle binlerce masum sivil yaşamını yitirdi.

Dünyanın gözü Orta Doğu'da yaşanılan savaşta.

Guterres'in Filistin açıklamasına tepki geldi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamasında Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığının kabul edilmesinin önemli olduğunu belirterek şunları söylemişti:

Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Topraklarının sürekli olarak yerleşim yerleri tarafından yutulduğunu, ekonomilerinin tıkandığını, insanlarının yerinden edildiğini ve evlerinin yıkıldığını gördüler. İçinde bulundukları zor duruma siyasi bir çözüm bulma umutları yok oluyor.

"Yanlış yorumlanması karşısında şoke oldum"

Açıklamalarına İsrail'den tepki gelen Guterres, yanlış anlaşıldığını söyledi.

Guterres "Dün Güvenlik Konseyi'ndeki bazı açıklamalarımın sanki Hamas'ın terör eylemlerini meşrulaştırıyormuş gibi yanlış yorumlanması karşısında şoke oldum” dedi.

"Hiçbir şey sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesini haklı gösteremez"

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı saldırıları açık bir şekilde kınadığını vurgulayan Guterres, “Hiçbir şey sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesini, yaralanmasını, kaçırılmasını ya da sivil hedeflere roket fırlatılmasını haklı gösteremez” dedi.

Dünkü konuşmasında aslında Filistin halkının sıkıntılarına değindiğini ifade eden Guterres, dün yaptığı konuşmadan alıntı yaparak, “Fakat Filistin halkının şikayetleri, Hamas'ın korkunç saldırılarını haklı gösteremez” ifadelerini kullandığını hatırlattı.

"Orta Doğu'daki krizi tüm yönleriyle ele aldım"

Konuşmasının devamında Orta Doğu’daki krizi tüm yönleriyle ele alarak konuşmasını sürdürdüğünü belirten Guterres, “Özellikle mağdurlara ve ailelerine saygıdan dolayı, yanlış anlaşılmayı düzeltmenin gerekli olduğuna inanıyorum” dedi.

İsrail BM yetkililerine vize vermeyecek

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, bugün yaptığı açıklamada, Guterres’in ifadeleri nedeniyle İsrail’in BM yetkililerine vize vermeyeceğini belirtmiş, "BM Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths'in vizesini reddettik. Onlara bir ders vermenin zamanı geldi” ifadelerini kullanmıştı.

Erdan, dün ise Guterres'i istifaya çağırmıştı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)