Turkey

BM Raportöründen ABD'ye suçlama

BM'nin Aşırı Yoksullukla Mücadele ve İnsan Hakları Özel Raportörü Alston, yaptığı yazılı açıklamada, "Dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yoksulluk içinde yaşayan 40 milyon insanın bulunması ve üçüncü dünya ülkeleri koşullarında 5 milyondan fazla kişinin yaşaması gaddarca ve insanlık dışıdır." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkenin vergi sisteminde son 30 yılın en büyük değişikliklerini içeren 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimleri tasarısını imzalamasını kınayan Alston, "Trump yönetimi, ülkedeki refah sistemine sistematik bir saldırı düzenlerken, şirketler ve çok zenginler için büyük vergi indirimleri getirdi." değerlendirmesinde bulundu.

Alston, vergi sistemindeki yeni stratejinin "eşitsizliği en üst düzeye çıkarmak ve ABD'li milyonlarca çalışan ve işsizleri cezaya çekmek için özel olarak hazırlanmış gibi göründüğünü" belirtti.

ABD'nin yoksulluğu azaltmak veya ortadan kaldırmak için bir politikası bulunmadığını savunan Alston, ülkedeki gelir dağılımındaki eşitsizliğin adeta "siyasi bir tercih" olduğunu kaydetti.

"16 BİN EVSİZ TUTUKLANDI"

Alston, ABD'nin aşırı yoksullukla mücadele konusudaki temel stratejisinin "yardıma muhtaç kimselere suçlu muamelesi yapmak ve damgalamak" olduğunu, ülkeye "kazanan her şeyi alır" zihniyetinin yerleştiğini ifade etti. Alston, buna örnek olarak da 2016'da sadece Los Angeles kentinde 16 bin evsizin idrarlarını umumi alanlarda yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmalarını gösterdi.

"ABD şu anda Batı dünyasında en yüksek gelir eşitsizliğine sahip." ifadesini kullanan Alston, ülkenin ayrıca, dünyadaki en yüksek hapsetme oranına ve gelişmiş ülkelerdeki seçimlerde en düşük katılım oranlarından birine sahip olduğunu kaydetti.

Alston, demokrasinin gelir dağılımındaki aşırı adaletsizlik nedeniyle tehdit altında olduğu uyarısında bulundu.

Özel Raportör Alston'un geçen yıl 1-15 Aralık'ta Kalifornia, Alabama, Georgia, West Virginia ve Washington'a yaptığı ziyaretlerde elde ettiği bulgulara göre hazırlanan raporun, 21 Haziran'da Cenevre'deki İnsan Hakları Konseyi'ne sunulacağı belirtildi.

Football news:

Chelsea did not make an offer for Havertz. The player's representatives are aware of the blue's Interest
I wanted to stay on the field. The one and only Ivan samorano
Stefano Pioli: teo can become one of the best extreme defenders in the world
Arteta wants Ceballos to stay at Arsenal: he has become a really important player for us
Mourinho on son and Lloris clash: It's beautiful. If you want to blame someone, it's me
Real Madrid players will refuse bonuses for all the trophies they win this season
Barcelona are confident that they will sign Lautaro by October. Inter wants 90 million euros and one player