Turkey

Borrell: Fahrizade'nin öldürülmesi İran’ın nükleerleşmesini önlemeyecek

Josep Borrell, İran'ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesine ilişkin, "İran’ın ‘nükleerleşmesini önlemeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Borrell: Fahrizade'nin öldürülmesi İran’ın nükleerleşmesini önlemeyecek

İran'ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesi konusunda Avrupa Birliği'nden (AB) açıklama geldi.

Değişen Dünyada AB adlı etkinliğe katılan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"SUÇ TEŞKİL EDİYOR"

Borrell, Fahrizade’nin öldürülmesine ilişkin “Fakhrizadeh'in bu şekilde öldürülmesi bir suç teşkil ediyor. Üzgünüm ama sorunları çözme yolunuz bu değil. Nükleer bilim uzmanlarını öldürerek İran'ın nükleerleşmesini engellemeyeceğiz ve Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA) yeniden canlanmasını istemeyen insanlar var. Bu yıllarda anlaşmayı canlı tutmak için çalışıyoruz. Amerika'nın geri çekilmesine rağmen” dedi.

Borrell: Fahrizade nin öldürülmesi İran’ın nükleerleşmesini önlemeyecek #1

“ABD’Yİ ANLAŞMAYA GERİ DÖNMEYE İKNA EDEBİLECEĞİMİZİ UMUYORUM”

Borrell ayrıca Avrupa Birliği’nin ABD’yi nükleer anlaşmaya geri dönmeye ve İran’ı da JCPOA’nın öngördüğü gibi nükleer sorumluluklara tam uyum sağlamaya ikna etmesini umduğunu ifade etti.

Borrell, JCPOA'nın bir sonraki toplantısı için bir tarihin zaten belirlendiğini ve bunun Noel'den önce yapılacağını da sözlerine ekledi.

Borrell: Fahrizade nin öldürülmesi İran’ın nükleerleşmesini önlemeyecek #2

Football news:

Liverpool's results are an anomaly. Don't be fooled by the shouting-the crisis is not so global (although it may cost the championship) Showsport's emotional reaction to Klopp's results
Leicester have stopped negotiations on the loan of Eriksen due to the high salary of the player
Buffon-Ronaldo: CR 760! I could have scored less
Barcelona's appeal against the suspension of Messi was rejected
The youngster agreed to go to Arsenal. Real will give midfielder in rent without the right of redemption
President of Genoa: I intend to keep Shomurodov. Juventus did not contact us
Liverpool have not scored any of their last 87 shots in the Premier League. The team has 4 consecutive matches without goals