Turkey

Bursa'nın Kent Bostanları'nda 34 çeşit domates! (ÖZEL HABER)

Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları'nda üretilen 34 çeşit domatesin tohumları, tohum kütüphanesindeki yerlerinde, gelecek nesillere aktarılmaya hazır. Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, "Tam 34 çeşit domatesimiz var, bu sene domateslerimizi 7-8 parselde denedik. Bu domateslerin bazıları geçen seneden performansını iyi bulduğumuz ve tohumunu çoğaltmak istediğimiz domateslerdi, bir kısmı da elimize yeni geçen enteresan çeşitler" dedi.

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Nilüfer'in Ürünlü mahallesindeki Kent Bostanları'nda üretilen sebze meyveler çeşit bolluğuyla dikkat çekiyor. Ancak yetiştirilen 34 çeşit domates, tüm ürünleri gölgede bırakarak ön plana çıkmış durumda.

"KÜBA'DAN VE DİYARBAKIR'DAN GELEN TOHUMLAR BURADA ÇOK İYİ SONUÇ VERDİ"

Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, "Domateslerimizi mart ayında iki küçük seramızda tohum ekerek, fidelerini elde ediyoruz. Mart ayında ekilen tohumlar genelde mayıs ayının başından itibaren bahçedeki yerlerine dikiliyor. Bu sene 7-8 parselde denedik. Bu domateslerin bazıları geçen seneden performansını iyi bulduğumuz ve tohumunu çoğaltmak istediğimiz domateslerdi. Bir kısmı da elimize yeni geçen enteresan çeşitler. Bu sene domateslerimiz 34 çeşitti, içlerinde çok güzel çeşitler var beğendiklerimizin üretimini seneye daha da artıracağız. Yozgat, Çankırı, Eskişehir, Diyarbakır gibi farklı bölgelerde yetişen ürün burada nasıl sonuç verecek bunu da çok merak ediyoruz. Mesela Diyarbakır'dan ve Küba'dan gelen domates tohumlarımız burada oldukça iyi sonuç verdi. Bu tohumlar standart tohum olduktan sonra, hibrit tohum olmadığında sürdürülebilir oluyor, her sene ektiğinizde aynı sonucu alabiliyorsunuz" dedi.

"ŞU AN ELİMİZDE 500 ÇEŞİDE YAKIN TOHUM VAR"

Atay, çalışmalarının uzun senelerdir devam ettiğini ve gelinen noktada oldukça zengin bir tohum kütüphanesine sahip olduklarını şu sözlerle dile getirdi: "Biz 2007 yılında, Alaaddinbey mahallesinde 'Ekobahçe' dediğimiz bir yerde bu denemelere başladık. O zamanlar bu işi Ekolojik Yaşam Derneği olarak yapıyorduk, daha sonra Nilüfer Belediyesi'nin Kent Konseyi ile ortak çalışmalarımız sayesinde şu anda elimizde, 500 çeşit civarında tohumumuz var. Nilüfer Belediyesi'nin kurmuş olduğu bu tohum kütüphanesi şu an yerel belediyelerin pek fazla sahip olmadığı büyüklük ve zenginlikte. Bizler her nisan ayında tohum takas şenliği yapıyoruz ve elde ettiğimiz tohumları vatandaşla paylaşıyoruz."

"GERÇEK DOMATESİN TADINI SAĞLIKLI BİÇİMDE ALIYORSUNUZ"

Arca Atay, burada yetiştirdikleri domateslerin özellikleri hakkında, "Bu domatesler standart domates yani eğer o iklime adapte olabiliyorsa esas yerinde verdiği verimi her yerde verebiliyor. Bazı çeşitler oldukça verimli. Kent bostanlarının genel yapısı ve özelliği herhangi bir tarım kimyasalı kullanılmaması ayrıca fenni gübre yerine doğal yanmış hayvan gübresi kullanılması. Bizim burada kompost tesisimiz var. Burada üretilen yaklaşık yüzde 90'ının üzerinde organik maddeye sahip atıkları da toprakla buluşturduğumuz zaman toprağın beslenmesini ve canlı organizmaların artmasını sağlıyoruz. Gerçek domatesin tadını alıyorsunuz, tüketeceğiniz ürünler içerisinde herhangi bir tarım kimyasalı kalıntısı riski yok, genelde yerli tohumların özelliği olan o bölgeye çok uzun yıllardır adapte olan ürünler, üretim sırasında herhangi bir tarım kimyasalını ve kimyasal gübreyi gerektirmiyor, bu da tercih edilme sebeplerinden" dedi.

"İNSANIN KENDİ ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜ YİYEBİLİYOR OLMASI BAŞKA BİR HAZ VERİYOR"

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Football news:

Jaydon Sancho: Zenit made us work hard, but Borussia managed to score
Frankie de Jong on the defender's role against Juve: Always ready to play where Barcelona need to play
Rashford with 4 goals led the race of scorers of the season Champions League
Holand scored the most goals (12) in the first 10 matches in the Champions League
Pirlo about 0:2 with Barca: this match will help Juventus grow
Griezmann did not make any effective actions in 6 matches under Koeman
Ole Gunnar Solskjaer: Leipzig made Manchester United work hard. Rashford had a big impact on the game