Turkey

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca "suç örgütü kurma ve yönetme",  "nitelikli dolandırıcılık", "suç gelirlerini aklama" suçlarına ilişkin yürütülen  soruşturma kapsamında örgüt faaliyeti çerçevesinde 23 Alman vatandaşının  dolandırılması olayının aydınlatılması üzerine 26 şüpheli hakkında yakalama  kararı çıkartıldı.

Polis ekipleri, şüphelilerin yakalanması ve suçtan elde ettikleri mal  varlıklarına el konulması amacıyla İzmir merkez ve ilçelerinde 48 adrese  operasyon gerçekleştirdi.

Operasyon kapsamında 26 şüpheliden, aralarında örgüt lideri ve  yöneticilerinin de olduğu 21'i gözaltına alındı. Aramada suça karıştığı tespit  edilen kişilerle gözaltı sayısı 31'e yükseldi.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda yaklaşık 1,5  milyon avro, 200 bin dolar, 150 bin liraya yakın para ile yaklaşık 5 kilograma  yakın altın, 20-25 kol saati, 5 değişik çap ve ebatlarda ruhsatsız silah ele  geçirildi.

Adreslerinde bulunamayan şüphelilerin yakalanması için çalışmalar  sürüyor.

Suç örgütünün lideri ve yönetici kadrosu ile bazı üyelerinin İzmir'de,  bazı Türk ve Alman vatandaşının ise Almanya ve Avrupa'nın değişik yerlerinde  faaliyet gösterdiği belirtildi.

Örgütün başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerindeki  yabancı şahıslara yönelik nitelikli dolandırıcılık ve buradan elde ettikleri suç  gelirlerini akladıkları öğrenildi.

Çalışma yöntemi ve işleyişi deşifre edilen, liderliğini Amar S'nin,  yöneticiliğini ise Firaz D., Serdar M, Halit D, Halil Ç. ve Hikmet S'nin yaptığı  suç örgütünün çağrı merkezleri kurarak iletişim kurduğu, Alman vatandaşlarını  para ve ziynet eşyalarını dolandırıp elde ettikleri suç gelirlerini kuryeler  vasıtası ile Türkiye'ye getirerek, burada örgüt yönetici veya üyeleri ile  yakınları adına menkul, gayrimenkul alma veya şirket kurma yöntemi ile aklama  yoluna gittiği belirtildi.

Football news:

Andrea Pirlo: In my 1st season at Juve, we were behind Milan, but we took the title. Everything depends on us
The judge made two mistakes. De Gea was pushed and there was no foul on our cancelled-out goal. Solskjaer on the loss to Sheffield
Maguire on the defeat to Sheffield Wednesday: We gave the opponent two goals, we didn't play at the level we expected
Wilder on registration in the Premier League: I don't want to talk about the beginning of an incredible rescue. We just want to show what we are worth
Ronald Koeman: Barcelona in a difficult month with an abundance of outings showed character and deserved their victories
Frankie de Jong: I started to play closer to the penalty area, so I score more
Manchester United's 13-match unbeaten streak in the Premier League was Interrupted