Turkey

Milli Eğitim Bakanlığınca okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde bugünden itibaren başlatılıyor.

Okullarda yüz yüze eğitim anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflar için bugün saat 9 itibari ile başladı. 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programına göre yüz yüze eğitim haftada 1 gün olacak. Bakanlık, yurt genelinde yüz yüze eğitime geçilecek okullarda son hazırlıklar tamamlandı.

Miniklerin okula başlaması öncesinde İstanbul trafiğinde ise yoğunluk gözlendi.

KADEMELİ MESAİ 28 EYLÜLDE

İstanbul Valiliği tarafından yeni tip korona virüse karşı mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarında yaşanan yoğunluğun önlenmesi amacıyla kademeli mesai saati uygulamasına geçilme kararı da alınmıştı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, vardiya sistemiyle mesai yapan İl Jandarma, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri, Sağlık Kuruluşları ile diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren; mesaiye kademeli olarak saat 07.00, 08.00 ve 09.00’da başlayacaklarını belirtmişti.

Yeni mesai saatlerinin Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinde 08.00-16.30, sağlık kurumlarında 08.30-16.30 olarak belirlendiğini kaydeden Vali Yerlikaya, diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarında mesainin 09.00-16.30 saatleri arasında olacağını duyurmuştu.

OKULLARDA YENİ DÖNEM NASIL OLACAK?

Corona virüs salgının başlamasının hemen ardından okullardaki eğitime ara verilmesinin ardında uzaktan eğitim başlamıştı. 6 ayın ardından açılan okullarda işleyişin nasıl olacağı ise en çok merak edilen konular arasında.

KORİDOR, TUVALET VE BAHÇE...

Okulların açılması ile birlikte çok sayıda öğrencinin koridor, tuvalet ve bahçede bir araya gelmesi en önemli problemlerden biri olarak görülüyordu. Sınıfta öğretmenlerin gözetiminde olan çocukların kalabalıklar içinde hijyen, maske ve mesafe kurallarına uymayacağı için bulaşın artabileceği belirtiliyordu. Bakanlığın bu konuda bir çalışma yaptığı ve ders saatlerinin kısaltılmasının yanı sırada teneffüslerin de farklı saatlerde yapılmasına karar verildi. Bu durumda hem sınıf mevcutları en az yarıya inecek hem de sınıflar farklı saatlerde teneffüse çıkacağı için öğrencilerin teması azalacak.

MASKE VE DEZENFEKTAN

Okulların açılmasından önce okulların dezenfektan (el ve genel okul temizliğinde kullanılacak), öğretmen ve öğrencilerin maske ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük de gerekli çalışmalar yapıldı. Okullarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için tüm önlemler alınıyor. 

Football news:

Salzburg coach about the Champions League: we deserved more than one point in two games
With Lukaku, it is useless to play in a power struggle. Shakhtar defender Bondar on the Inter forward
Ivanov will serve the match OF AZ-Rijeka in the Europa League. Rotor appealed his refereeing in the game with Loko
Gasperini on Ajax: it's not easy for everyone Against them. Atalanta made a great comeback
Real Madrid came away from defeat for the 8th time in a Champions League match, losing by 2 goals. The club has updated its record
Felix on red Bull's double: I enjoy playing in the Champions League the Most
Casemiro about 2:2 with Gladbach: The opponent entered the Real Madrid penalty area twice and scored twice. This is football