Turkey

CHP'den YKS araştırması: Öğrenciler sınavın ertelenmesini istiyor, önlemleri yetersiz buluyor

CHP İstanbul İl Örgütü’nün yaptığı çalışmada öğrenci ve velilerin yüzde 96,5’ine göre sınav yerlerinde alınan salgın tedbirleri yeterli bulmazken, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancığlu, iktidara çağrıda bulunarak sınava girecek öğrencilere ve görevlilere Koronavirüs testi yapılması gerektiğini söyledi. 

CHP İstanbul İl Örgütü, YKS tarihinin Koronavirüs salgını günlerinde 1 ay erkene çekilmesi yönündeki kararla ilgili İstanbul’un 39 ilçesinde gerçekleştirdiği saha çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Rapora göre İstanbul’da görüşlerine başvurulan 18 bin 451 öğrenci ve veliden yüzde 96,5’i salgın koşullarında sınavın yapılmaması gerektiğini söyledi.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da iktidara çağrıda bulunarak “Sınava girecek tüm öğrencilere ve sınavda görev alacak gözetmenlere Covid-19 testi yapılsın. Covid-19 hastası olduğunun farkında olmayanlar, sınav yerlerinde salgının yayılmasına sebep olabilir” dedi.

Ankete katılanların yüzde 98'i sınav ertelensin istiyor

CHP’nin bugün yayınladığı Geleceğimiz Gençlerimiz Raporu’na göre 8 Mayıs ile 16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmalara 14 bin 539 öğrenci ve 3 bin 912 veli katıldı. “YKS'nin tekrar ileri bir tarihe ertelenmesini ya da alınan son kararın geri çekilmesini istiyor musunuz?” sorusuna çalışmaya katılan 18 bin 451 öğrenci ve veliden yüzde 98,2’si “Evet” yanıtı verdi.

Çalışmada “Salgın koşullarında gerçekleştirilmesi muhtemel YKS'ye güvenle girmek mümkün olacak mı?” sorusunu katılımcıların % 96,5’i Salgın koşullarında sınav gerçekleştirilmemelidir” şeklinde cevapladı.

Öğrencilerin, “Sınav tarihinin 1 ay erkene çekilmesine ilişkin kararı, neden desteklediğinizi ya da desteklemediğinizi kısaca anlatır mısınız?” sorusuna verdikleri yanıtlardan bazıları ise şöyle:

- “Babam KOAH, ben çok endişe ediyorum virüsün babama bulaşmasından. Aslında sayfalar dolu şey yazarım ama fayda etmeyecek. Psikolojik olarak bittim tükendim.”

- “Benim babam ve ablam virüse yakalandı ve ben üç hafta boyunca stresle ders çalışamadım. İnternetten deneme siparişi veriyoruz geç geliyor. Her şeyimiz aksadı. Şimdi 30 gün geriye çektiler bir netin hayatımızı belirlediği bir sınavda kaç gün geriye atarak hakkımızla oynadılar. Lütfen sınav tarihi 25-26 Temmuz’da yapılsın.”

- “Desteklemiyorum çünkü sınavda sınavım nasıl geçer kaygısı yerine acaba virüsü kaptım mı? Beni öldürür mü? Ailemden biri benim yüzümden bu hastalığı kapıp acı çeker mi ya da her şeyden kötüsü ölür mü kaygısını yaşamak istemiyorum. Çok korkuyorum sevdiğim birini kaybetmekten.”

- “Turizm, geleceğimizden daha değerli değil. Biz gençler olarak bu dönemde ne yapacağımızı şaşırdık. Yaşam mücadelesi verirken aynı zamanda sınav stresi yaşıyoruz. Ailemden vefat edenler oldu, onların acısı ayrı bir yandan da sınav. Çok zor durumdayım.”

- “Biz kobay değiliz. Tüm planlarımızı 25-26 Temmuz tarihine göre yapmıştık. Şimdi çok sıkıntı çekiyoruz. Ben gözlük takıyorum ve maske takınca gözlük camlarım buğulaşıyor. Bu şekilde sınavı yapabileceğimi düşünmüyorum.”

“Gençler iktidara rağmen başaracaklar”

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu sınava girecek gençlerin ve ailelerin en önemli kaygısının Koronavirüs salgını olduğunu belirterek iktidarı kamuoyuna güven verecek tedbirleri almaya ve açıklamaya davet etti. Kaftancıoğlu, “İktidar turizm uğruna gençlerin geleceğini feda ediyor. Sınava hazırlanan öğrencilerin neredeyse tamamı salgın nedeniyle endişeli ve programlarının altüst olmasından dolayı aşırı stresli. İktidar ise tüm bunları gördüğü, duyduğu halde bildiğini okumaya devam ediyor. Gençlerle inatlaşmaktan vazgeçmeleri gerekir. Sınav bu şartlarda gerçekleşecekse de gençlerin kaygılarını azaltmak, kamuoyuna güven vermek için bir kez olsun planlı, programlı hareket etmeliler. Gençler iktidara rağmen bu engeli de aşacaklar ve başaracaklar” dedi.

Kaftancıoğlu, “Sınava girecek tüm öğrencilere ve sınavda görev alacak gözetmenlere Covid-19 testi yapılsın. Covid-19 hastası olduğunun farkında olmayanlar, sınav yerlerinde salgının yayılmasına sebep olabilir” diye konuştu.

Football news:

The drunk at the party in honor of the transition to Barca was crying with happiness on his father's shoulder
Christophe Dugarry: Messi really could have given Griezmann more passes. Antoine lost confidence
Sane passed a medical for Bayern and went to meet with the club's management
Neuer - in goal, Hakimi and Davies burn out the flanks, in front-Sancho, Muller and Lewandowski. Collected Dreamtime Bundesliga-19/20
Casillas is almost not on the video in honor of Spain's victory at Euro 2012. Perhaps this is due to his promotion to the post of President of the FFI
Setien's future in Barca is under threat. The players don't support it
Trent on motivation: Ronaldo and Messi never relax. The more you win, the more you want to continue