Turkey

'Çocuğun cinsel istismarı suçu meşru gösterilmeye çalışılıyor'

'Çocuğun cinsel istismarı suçu meşru gösterilmeye çalışılıyor'

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan’ın ‘Erken evlilik ve cinsel istismar suçu ayrıştırılmalıdır. İnsanlar sadece erken bir yaşta evlendi diye yüz kızartıcı suçlardan yargılanmamalıdır’ sözleri üzerine suç duyurusunda bulunan Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği’nden Avukat Nilda Baltalı, konuyla ilgili soL’a açıklamalarda bulundu.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan’ın çocuk istismarı olan “çocuk evliliklerini” aklamaya yönelik sözleri büyük tepki çekti.

Arslan’ın bu sözlerinin ardından bir de suç duyurusunda bulunuldu.

Arslan hakkında suç duyurusunda bulunan Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği’nden Avukat Nilda Baltalı, soL’a yaptığı açıklamada, “Kurum ve kurum başkanının söylemleri Türk Ceza Kanununa göre suç teşkil etmektedir” derken, bu tarz söylemlerle çocuk evliliklerinin normalleştirildiğini ve çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçunun meşru gösterildiğini dile getirdi.

Kurum ve başkanı hakkında suç işlemeye tahrik (TCK 214), suçu ve suçluyu övme (TCK 215), Kanunlara uymamaya tahrik (TCK 217) suçları nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını belirten Baltalı, “Bu söylemler halkı suç işlemeye teşvik ederek istismarcıları tahrik etmektedir” dedi.

Devletin çocukları istismardan korumaya yönelik görevleri olduğunu söyleyen Baltalı, “Bu yükümlülük anayasa ve Türkiye'nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerde yer almaktadır. O nedenle Adalet Bakanlığı’na çalışan bir kurumun böylesine açıklamalar yapmış olması nedeniyle suç duyurusunda bulunmayı kendimize görev edindik. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak çocuğa karşı istismarla mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Football news:

Nagelsmann victory over Istanbul: Not fully satisfied with the game Leipzig was fatigue, not the most effective pressure
Goalkeeper Brugge Croat about 2:1 with Zenit: We proved that we should not be considered outsiders of the group
Manchester United won again in Paris with a late Rashford goal. An unexpected hero - a 22-year-old reservist who has not been on the field since December 2019
Jurgen Klopp: first Oliver didn't see the moment, then VAR forgot the rules. And the consequences came only for van Dijk and Tiago
Favre on the defeat against Lazio: Dortmund lacked determination. We needed to play an outstanding game, and we didn't
Lampard on 0:0 with Sevilla: I think both teams are happy with the draw
Tuchel Pro 1:2 with Manchester United: PSG were not on the pitch in the first half. One of the worst games of the team