Milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de vatandaşlara çeşitli ekonomik destekler sağlandı. Bu kapsamda 1000 TL pandemi yardımı, kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, kamu bankaları 6 ay ödemesiz kredileri duyuruldu. Ancak devlet sadece pandemi döneminde değil normal zamanlarda da dar gelirli vatandaşlara çeşitli yardımlar ile destek oluyor. Bu kapsamda faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlara 80 TL’ye kadar fatura desteği veriliyor.

Yardıma nasıl başvuru yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapsamında verilen yardımdan faydalanmak isteyenlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kayıtlı olması gerekiyor. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra vatandaşlar kimlikleri ve faturaları ile beraber PTT şubesine bilgilendirmede bulunmalılar. PTT tarafından yapılan sistem sorgulaması ile yardım istekleri olumlu sonuçlananlar ise nakdi destek olarak değil, fatura tutarından yardım miktarı düşürülmesi ile yardımdan faydalanmış olur.

Kim ne kadar yardım alacak?

Elektrik faturası yardımı hanedeki kişi sayısı ve harcanan elektrik miktarına göre belirlenir.

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovasaat- 40 TL

3 kişilik hanelere aylık 100 kilovasaat- 53 TL

4 kişilik hanelere aylık 125 kilovasaat- 67 TL

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovasaat- 80 TL yardım yapılmaktadır.

Kronik rahatsızlığa sahip olan ve evde elektrik ile çalışan tıbbi cihazlar kullanması gereken vatandaş ise yardımdan 200 TL olarak faydalanabilir.