Turkey

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak

Kamu kurumlarının yürüttüğü tüm acil çağrı merkezlerinin tek çatı altında toplandığı Diyarbakır'da, vatandaşlar artık sadece '112' hattını kullanarak yardım talebinde bulunabilecek.

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak

Diyarbakır, acil durum ihbarları için vatandaşlara kolaylık sağlayacak yeni bir yönteme başvurudu.

Acil durum hatlarında vatandaşların karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek üzere başvurulan yöntemle, acil durum anında vatandaşların 112'yi araması yeterli olacak.

TEK HATTAN ACİL DURUM ÇAĞRISI YAPILACAK

112 numarası arandığında ilk çağrıyı karşılayan personel olayın ilgisine göre Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Teşkilatına, ambulansa, itfaiye teşkilatına veya Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) gibi kurumlara bu acil çağrıları yönlendirilecek. Ardından bahsi geçen kurumların personelleri sahadaki ekiplerine durumu iletecek ve hemen olaya müdahale edilmesi sağlanacak.

İLK ANTALYA'DA YAPILDI

Bu sistemin daha önce ilk kez Antalya’da açıldığını belirten Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Diyarbakır ile birlikte 47. ilde 112 Acil Çağrı Merkezi'nin açıldığını belirtti.

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak - VİDEO

"BU KADAR NUMARANIN AKILDA TUTULMASI ZOR"

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’de şuana kadar 46 vilayette tek acil çağrı uygulamasının devam ettiğini söyledi. İlk uygulanan ilin Antalya olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, "Bugün Diyarbakır ile beraber 47’nci il olacak. Bizim her kurumun ayrı ayrı acil çağrı numaraları var. Emniyetin ayrı bir numarası, jandarmanın ayrı numarası var, itfaiyenin ayrı bir numarası var. Sağlık zaten 112’yi acil çağrı numarası olarak kullanıyordu. Orman yangınları için ayrı, AFAD için ayrı. Bu kadar acil çağrı numarasının vatandaşımızın hafızasında tutması da zor, bu kadar parçalı bir acil çağrı hizmetinin verilmesi hem maliyetlerin yükseltilmesi bakımından daha maliyetli bir iş. Hem de kurumlar arasındaki koordinasyon açısından da zor bir işti. Şimdi bu çatı altında bütün acil çağrı numaraları 112 ile birleştirildi. Artık vatandaşımız itfaiye de olsa, emniyet de olsa, jandarma da olsa sağlık da olsa, orman yangını da olsa, AFAD ile ilgili bir problem de olsa tek numarayı arayarak, 112 numarasını arayıp acil çağrısını bırakabilecek ve hizmet isteyebilecek. Bu neyi artıracak, hızı artıracak, hızlı mücadeleyi artıracak. İki, maliyetlerimizi düşürmüş olacak. En önemlisi de koordinasyonumuzu çok artıracak." dedi.

ARTIK KÜRTÇE VE ZAZACA ÇAĞRI DA YAPILABİLECEK

Sistemin ihtiyaç olan bütün kurumların aynı anda olay yerine ulaşmasını sağlayan yeni bir sistem olduğunu aktaran Vali Karaloğlu, "Çağdaş bir sistem, Diyarbakır’ımıza hayırlı olsun. Çok dilli bir şehir, çağrı merkezimize sadece Türkçe değil, çağrı merkezimizde hem Türkçe, Türkçe ile beraber Kürtçe ve Zazaca’da vatandaşlarımız kendi çağrılarını bırakabilecek. O dilleri bilen arkadaşlarımız çağrı alıcı olarak buradalar. Bizim vatandaştan bir talebimiz var. Artık 112’yi sadece acil ihtiyaçlar için kullansınlar." diye konuştu.

Yenişehir ilçesinde bulunan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) binasında yapılan açılışa Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve kurum amirleri de katıldı.

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak #1

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak #2

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak #3

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak #4

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak #5

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak #6

Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak #7

Football news:

Messi made 54 runs in the Champions League. This is 21 more than Kovacic, who is second
Spain, Germany and France have two clubs in the 1/4 final of the Champions League, England and Italy have one each
In the last three meetings of Barca and Bayern in the playoffs, the future winner of the Champions League passes on
Chelsea conceded 7 goals for the first time in two matches of the play-off series in European competitions
Buffon-Pirlo: Now I have to call you mister!? Good Luck, Andrea
Insigne is the first Italian to score for real at the Bernabeu and Barca at the camp Nou
All 11 Barca players touched the ball before Messi's goal against Napoli