Turkey

Dolar/TL ne kadar oldu? İşte yeni haftanın dolar rakamı

Endekste bugün yatay açılış beklenirken, piyasalar 20 Eylül’de açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’a (OVP) odaklandı.

Öte yandan yurtiçinde bugün saat 1000’da Temmuz ayı sanayi üretim ve Haziran ayı işsizlik, saat 1100’de ise Ağustos ayı bütçe dengesi açıklanacak.

Yurtdışında ise saat 1200’de Euro bölgesi TÜFE ve saat 1530’da ABD New York Fed imalat endeksi açıklanacak.

Asya borsaları Washington’un Çin’den ithal ürünlere bir tur daha gümrük vergisi getireceği endişesiyle gerilerken, yatırımcıların Çin’in cevap vermesi olasılığına hazırlık yapıyor. Dolar, ABD’nin Çin’e yönelik yeni gümrük vergilerini açıklaması beklenirken Cuma günü gördüğü bir buçuk ayın dip seviyelerinin üzerinde tutundu. Dolar/TL’de doların küresel seyri de izleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de görüşecek. Erdoğan ve Putin en son geçen hafta Tahran’da yapılan Türkiye-Rusya-İran liderler zirvesinde bir araya gelmiş ve İdlib’deki gelişmeleri ele almıştı.

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, TCMB’nin geçen haftaki faiz artırımının piyasalara güven vermesiyle kurda geri çekilmenin gözlendiğini söyleyerek, “Faiz artışı ardından fiyatlamalarda hala etki var, yukarı yönlü agresifliğin önüne geçildi. Ancak tam anlamıyla bir rahatlama yok, 6 seviyesinin altına fiyat hareketi oluşamıyor. Piyasa 20 Eylül’de açıklanacak olan OVP’yi bekliyor. OVP öncesi halen iyimser hava var ancak nasıl bir program açıklanacağı, piyasaları ne yönde tatmin edeceği önemli. Kurun 6-6.20 arasında kalmasını bekleyebiliriz” dedi.

Dolar/TL’de 6 seviyesinin altına doğru hareketin önümüzdeki günlerde yurtiçinde oluşabilecek iyimserlikle gözlenebileceğini ancak kalıcı olmayabileceğini söyleyen Karadağ, “Daha yukarı agresif hareketin ise olağanüstü bir durum olmadıkça çok olası olacağını düşünmüyorum. Yurtdışında dolarda pozitif fiyatlama var ama Trump nedeniyle istediği hamleyi yapamıyor olması da bizim için şans” dedi.

Karadağ endekse yönelik olarak ise, “Endekste Cuma günü iyimser hava oluştu kur etkisiyle, bu hava bugün de korunabilir. Dolar/TL 6.14-6.18 aralığında biraz bekleme havasında, bu da şimdilik endekste yukarı hareketi desteklemeye devam edebilir. Ancak yukarı hareketin kuvvetlenmesi için 95,000 seviyelerinin üzerine yerleşmesi gerek. Bugün yatay açılış görülebilir” dedi.

TCMB Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üst bandında 625 baz puan artırarak yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltti.

TCMB Cuma günü ise bir aylık aradan sonra ilk kez miktar yöntemiyle haftalık vadede repo ihalesi açarken ortalama fonlama maliyeti de Cuma günü itibarıyla yüzde 24’e yükseldi.

Bir süredir haftalık repo ihalesi açmayan TCMB, tüm fonlamasını gecelik borç verme faizi olan yüzde 19.25 seviyesinden yapıyordu. Dolayısıyla Perşembe günü yapılan faiz artırımı ortalama fonlama faizinde 475 baz puanlık bir artış anlamına geliyor.

TCMB’nin daha önce gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirleneceğine yönelik açıklamıştı. Bir haftalık geçiş süreci ardından gecelik borç alma faizi yüzde 22.5, gecelik borç verme faizi yüzde 25.5, geç likidite penceresi faizi ise yüzde 27 seviyesine gelmiş olacak.

TCMB’nin beklentilerin üzerindeki adımı ardından enflasyonla mücadelenin büyüme endişelerinin önüne geçtiği, TCMB’nin kredibilitesini artırdığı, TL’de volatilitenin azalacağı görüşleri piyasalarda yaygın hale geldi.

Bankacılar TCMB’nin kararının TL ve enflasyon görünümü için pozitif olduğuna dikkat çekerken, faiz artışının Türkiye ekonomisinin sorunlarına kesin çözüm olamayacağını, ancak kur şokuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması için zaman kazandırabileceğine de dikkat çekiyorlar.

TCMB’nin kararıyla birlikte gösterge 10 yıllık tahvil getirileri de 150 baz puanın üzerinde geriledi. PPK öncesi yüzde 20’nin üzerinde işlem gören 8 Mart 2028 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik getiri Cuma günü yüzde 18.34’e kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 18.64 oldu.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta yüzde 24.94 seviyesindeydi.

REUTERS

Football news:

Rivaldo on Griezmann: I Don't understand why the world champion and multi-million dollar transfer only comes out at the last minute
The Doctor Sociedad: The Youngster from serious injury. We are not currently considering the option of surgery
Klopp made Liverpool Champions. Now it's your turn: the game Showsport
Daughter of the owner of Valencia: This is our club and we can do whatever we want with it. Don't the fans understand?
Manchester City and Chelsea are Interested in Dean
10 years of Suarez's great save: hand saved Uruguay at the 2010 world Cup
Sane signed a contract with Bayern until 2025 (Fabrizio Romano)