Turkey

Dünya Meteoroloji Örgütü uyardı: Sıcaklık her yıl 1 derece artacak

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) önümüzdeki beş yıl içinde dünya genelindeki yıllık ortalama sıcaklığın her yıl 1 derece artacağını açıkladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yayınlanan yeni iklim raporunda, önümüzdeki beş yıl içinde dünya genelindeki yıllık ortalama sıcaklığın sanayi öncesi döneme göre (19. yüzyılın ikinci yarısı), her yıl en az bir santigrat derece daha yüksek olacağı belirtildi.

Uzmanlar, son beş yılın tarihin en sıcak dönemi olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki beş yılda sıcaklığın bir buçuk derece daha yükselebileceği konusunda uyarıda bulundu.

WMO Genel Sekreteri Patteri Taalas şu ifadeleri kullandı:

"Paris İklim Anlaşması'nın küresel sıcaklık artışını bu yüzyılda sanayi öncesi döneme göre iki santigrat derece düşük tutma hedefine ulaşmada zor görevlerle karşı karşıyayız."

Taalas, sıcaklık artışının bir buçuk dereceden fazla olmamasını sağlamak için çaba sarfedilmesi gerektiğini ifade etti.

Bununla birlikte WMO tahmini, Kovid-19 pandemisi nedeniyle sera gazı ve aerosol emisyonlarındaki değişiklikleri dikkate almıyor.

Taalas, mevcut endüstriyel ve ekonomik durgunluğun iklim alanındaki koordineli eylemlerin yerini alamayacağını hatırlatarak, bu yıl emisyonlardaki azalmanın atmosferdeki CO2 konsantrasyonunda genel bir düşüşe yol açmayacağını kaydetti.

WMO Genel Sekreteri ayrıca, pandeminin dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, devletlerin iklim değişikliğiyle mücadele önlemlerini ekonomik iyileşme programlarına dahil etmeleri gerektiğini vurguladı.

Football news:

Suarez made 9 of 24 passes, leading from the center of the field in the match against Bayern
Manchester United presented their away form for the 2020/21 season
Ferdinand on Barca breeding: Bad. They still rely on old-timers
Inter wants Perisic back, even if Conte remains in the team. Bayern hopes to buy the player for less than 20 million euros
Rudi Garcia on Lyon's chances against city: the quarter-Finals showed that the favourites can also be beaten
CSKA agreed a 5-year contract with Fuchs. The transfer is estimated at 7-10 million euros
Ferdinand on Messi at Barca: Will he want to stay, given the results and the team's performance? Does he have time to wait?