Turkey

Eğitim Bir Sen’den Kılıçdaroğlu’na dava

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerin iradesini hedef alan “Hala bu hükümetin peşinden giden öğretmen varsa ben ona öğretmen demem” sözlerini Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) yargıya taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere yönelik sarf ettiği "Hala bu hükümetin peşinden giden öğretmen varsa ben ona öğretmen demem" sözlerine Eğitimciler Birliği Sendikası'ndan (Eğitim-Bir-Sen) tepki geldi.

Konuyla ilgili SABAH'A açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın "Ana muhalafet lideri Kemal Kılıçdaroğlu Öğretmenler Günü'nde öğretmenlerin sorunlarını konuşmak yerine iradelerini sorun olarak gösteren sözler sarf etmiştir. Bu sözler camiamızı derinden yaraladı. İrademize saygı duymayan ifade hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz." dedi.

AĞIR HAKARET SÖZ KONUSU

24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Eğitim-Bir-Sen olarak öğretmenlerin sorunları konuşulsun diye 81 ildeki öğretmenlerle bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenlediklerini anlatan Yalçın "Böyle bir günde Kılıçdaroğlu'nun öğretmenlerin taleplerini dile getirmek yerine iradelerini hedef alan bir açıklama yapması kabul edilebilir bir durum değildir. Ağır hakaret içeren bu sözler öğretmenlerimizi töhmet altına almış, eğitim camiasını yaralamış, tüm öğretmenleri üzmüştür. Öğretmenleri ayrıştıran, bu kutuplaştırıcı tavrı ve ifadeleri yargıya taşıyoruz." diye konuştu.

Eğitim Bir Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi de konuya ilişkin açıklamasında; "Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öğretmenler gününde tüm öğretmenleri töhmet altına alan kutuplaştırıcı ve tahkir edici ifadeleri bizleri derinden üzmüştür. Öğretmen iradesine saygı duymayan ifadelerinden dolayı kendisini kınıyoruz. Demek ki iktidara geldikleri takdirde bu faşizan tutumlar içerisinde olacaklarını gösterdiler. Öğretmenliğe saygı, öğretmenin iradesine saygı duymak ile başlar. Öğretmenler; öğretmen katilleri ile kol kola yürüyenleri değil, istiklal ve istikbal mücadelesi verenleri destekler. Bu nedenle öğretmenleri ayrıştıran, kutuplaştıran hakareti yargıya taşıyoruz." dedi.

İzmir Eğitim Bir Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ali Kaya ise; "Yaşanan bu talihsiz olay ile Kılıçdaroğlu iradeyi yok sayıyor. Zor günler geçirdiğimiz bu günlerde toplumsal dayanışmanın önemini unutan Kılıçdaroğlu'nun sözlerini onur kırıcı ve üzücü buluyoruz. Konuyla ilgili genel merkezimiz dava sürecini başlattı. Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız" açıklamasında bulundu.

Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık, "Bir siyasi partinin genel başkanı bu hakkı, hukuku nereden buluyor, bir milyondan fazla öğretmenin iradesinin tapusu sana mı ait? Öğretmenliğe saygı, öğretmenin iradesine saygı duymakla başlar. Sendika genel merkezimiz kendisi hakkında suç duyurusunda bulunup davacı olacaktır" dedi.

Eğitim Bir Sen Karabük Şube Başkanı Zeki Öz de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle yaptığı açıklamaya tepkiler çığ gibi büyüyor.Bir tepkide Memur Sen konfederasyonuna bağlı Eğitim Bir Sen Sendikası Karabük Şube Başkanı Zeki Özden geldi.

Zeki Öz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Ana muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 24 Kasim Ögretmenler Gününde yaptığı açıklama geçekten çok çirkin. Yazıklar olsun diyorum. Son derece faşizan, ayrıştırıcı ve cahilce. Sevyesizligin geldiği nokta... Toplumun diğer fertleri gibi öğretmenler de farklı siyasi partileri destekleyebilir. Demokrasi budur. Kullanılan dil çok tehlikeli. İnsanları ayrıştıran, kutuplaşmayı körükleyen bir dil. Öyle anlaşılıyor ki tek parti donemine ciddi bir özlem var. Bu aynı zamanda korku toplumu oluşturmayı amaçlayan bir yaklaşım. Şiddetle kınıyorum." dedi.

Football news:

Klopp on 0:1 with Burnley: A real punch in the face. Losing this match was not easy, but Liverpool could
Atletico leads Real Madrid by 7 points in La Liga and has a game to spare
Liverpool do not win 5 matches in the Premier League in a row. Klopp's team repeated the worst streak in 4 years
Liverpool's 68-game unbeaten run at home in the Premier League has ended
Liverpool do not score 4 consecutive Premier League matches
Milik moves to Marseille. He was photographed with a shirt with the 19th number
Suarez scored 10+ goals in the league for the tenth time in a row