Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Ehliyeti Olanlar Dikkat! Uyarı Geldi: Cezası Büyük!

Eski ehliyetini henüz yenilememiş olan herkesi ilgilendiren bir haber geldi. Yıl sonu bitmeden eski ehliyetini yenilemeyen vatandaşlara cezai işlem yapılacağı öğrenildi.

Eski ehliyetini yıl bitmeden yenilemeyenler için yeni bir uyarı yayımlandı. 1 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyet alan eski tip sürücü belgesi sahipleri için son tarih yaklaştığı belirtilirken 31 Aralık 2022’ye kadar nüfus müdürlüklerine başvurarak, değerli kağıt bedeli 13 ve vakıf payı bedeli 2 TL olmak üzere toplam 15 TL ödeme yaparak sürücü belgesinin yenilendiği belirtildi.

Dekontla Birlikte Yeni Ehliyet Alınabilecek

Nüfus müdürlüklerinden randevu alınacak ve 15 TL ödeme yapıldığına ilişkin dekontla beraber yeni tip ehliyet alınabileceği ifade edildi.

Para Cezası Verilecek

Eski ehliyetini yenilemeyen vatandaşlar hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtilerek bu belgeler ile araç kullanan kişilere; kolluk kuvvetlerince Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi gereği ‘Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak’ fiilinden idari para cezası uygulanacağı paylaşıldı.

31 Aralık 2022 Tarihinden Sonra Başvuranlar 15 TL Olan Değiştirme Ücretinden Yararlanamayacak

Konu ile ilgili olarak 31 Aralık 2022 tarihinden sonra eski tip sürücü belgesini yenilemek için başvuranlar 15 TL olan değiştirme ücretinden yararlanamayacak, 2023 yılı için belirlenen gerekli harçlar (sürücü belgesi harcı), değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesine başvurabilecek.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

Randevuyu alanların 15 liralık değişim ücretini (değerli kağıt bedeli) başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine, ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırması gerektiği belirtilerek başvuru belgeleri de şöyle aktarıldı:

  • Nüfus cüzdanı,
  • Eski sürücü belgesi,
  • 15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz,
  • Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ve ‘sürücü olur’ yazan ve aile hekiminden ücretsiz olarak alınan sürücü sağlık raporu.

Randevular Alo 199’dan Alınabilir

Sürücü belgesini yenilemek isteyenler ‘Alo 199’ çağrı merkezinden, mobil uygulamadan ya da ‘nvi.gov.tr’den aldıkları randevu ile birlikte gerekli evrakları tamamlayarak, nüfus müdürlüklerine giderek başvurularını tamamlıyor.