Turkey

Elazığ’daki ‘Kup’ çukurunun nasıl oluştuğu bilinmiyor

Dilden dile meteor düşmesi sonucu oluştuğu ileri sürülen ancak obruk olma ihtimali de konuşulan 'Kup' adı verilen 50 metre derinliğindeki 500 metre genişliğindeki devasa çukur, gizemini koruyor.

Elazığ’daki ‘Kup’ çukurunun nasıl oluştuğu bilinmiyor

Elazığ’ın Ağın ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Şenpınar Mahallesi mevkisinde bulunan 50 metre derinliğindeki 500 metre genişliğindeki devasa çukur, dikkat çekiyor.

Yöre sakinleri tarafından "Kup" adı verilen çukurun meteor düşmesi veya toprak çökmesi sonucunda oluştuğu dilden dile söylenirken, henüz nasıl oluştuğunun bilinmediği öğrenildi.

Badem bahçeleri ile Keban Baraj Gölü’nün doğal güzelliği ile bütünleşen çukurun oluşturduğu doğal güzelliğin, turizme kazandırılması planlanıyor.

Elazığ’daki ‘Kup’ çukurunun nasıl oluştuğu bilinmiyor #1

“DEDELERİMİZ ‘METEOR’ DEDİ”

Çukurun Şenpınar köyü içerisinde bulunduğunu belirten İlçe Belediye Başkanı Ali Uslu, “Mahallede ‘Kup çukuru’ diye tabir edilen alandayız. Kup çukuru, bizim çocukluğumuzdan beri dile gelen ve gizemini hala koruyan bir alan. Dedelerimizin bize anlattıklarına kimine göre meteor düşmesi ile oluşan bir çukur, kimine göre obruk bir çukur.” dedi.

Elazığ’daki ‘Kup’ çukurunun nasıl oluştuğu bilinmiyor #2

CAM TERAS YAPILABİLİR

Çukurla ilgili çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Başkan Uslu, “Gerek yolların, gerekse üstüne bir cam teras projesinin yapılması konularında çalışmalar yürütüyoruz. Belediye bütçemizde belli. Belediye bütçesiyle değil ancak bir kalkınma ajansı, valilik yada bakanlığın destekleriyle bir cam teras ve yolları yapılabilir. Yapılması halinde Türkiye genelindeki turizme katkıda bulunacağının kanaatindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Elazığ’daki ‘Kup’ çukurunun nasıl oluştuğu bilinmiyor #3

“DOĞA HARİKASI”

İnsanları gizemli yeri gelip görmelerini tavsiye eden Uslu, “Ağın ve Elazığ turizmine katkıda bulunacak bir alan. Görüldüğü gibi büyük ve yüksek bir alan. İnşallah, Kup çukurunu hak ettiği yere getiririz. Zaten mevcut alan bademliklerin içinde ve Keban Baraj Gölü’ne de manzarası sıfır. Hem doğa harikası bir yer hem de bademliklerin içinde olması güzel." diye konuştu.

Elazığ’daki ‘Kup’ çukurunun nasıl oluştuğu bilinmiyor #4

Football news:

Ferran Torres: I Don't think Real Madrid will pass Manchester City in the Champions League
Manchester City will receive 15 million pounds after the transfer of Sancho to Manchester United
Buffon-Casillas: without you, everything would be less important
Ake arrived in Manchester to undergo a medical for city. He will be bought for 39 million pounds
Sancho's salary at Manchester United is 17.6 million euros a year. In Borussia, he receives 6 million rubles. Borussia Dortmund Midfielder Jaydon Sancho has agreed with Manchester United about the size of a paycheck
Hasenhuttl is the best coach in the Premier League in July. He is the first Austrian to receive this award
Real can sell Hames to Atletico for 10-15 million euros (El Golazo de Gol)