Turkey

En mücadeleci takım Türkiye'den... ‘Güneş arabası da virüsü yendi’

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi (GAE) Belçika’da düzenlenen Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’ndan ödüllerle döndü. Ekip; en hızlı tur etabında üçüncü, dinamik parkur etabında beşinci, 24 saat etabında ise yedinci oldu. Fakat ekibin sadece yarışma için değil, pandemi şartlarında bu yarışmaya katılabilmek için verdiği mücadele de dikkat çekiciydi. Pandemi nedeniyle özel izinle yarışmaya katıldılar. Yarışmaya son bir hafta kala izin alabildiler ve Belçika’ya gidebildiler. Onlar gitti ancak yarışa katılacak güneş arabası gümrükte takıldı.

Arabanın ekibe teslim edileceği tarih yarışmadan iki gün sonrasını işaret ediyordu. Devreye Dışişleri Bakanlığı girdi ve güneş arabası normal kargoyla değil, diplomatik kargoyla gönderilerek yarışma gününe yetiştirildi. Ekip yarışa test sürüşü yapamadan katılsa da önemli dereceler elde etmeyi başardı. Verdikleri bu mücadele yarışma komitesinin de dikkatinden kaçmadı ve onlara ‘En Mücadeleci Takım’ kupasını kazandırdı.

16 YILLIK BİR EKİP

35 kişilik ekibin takım kaptanı ve İTÜ Elektrik Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi Çetin Dalkılıç, takımı şöyle anlatıyor: “Güneş Arabası Ekibi, 16 yıldır güneş enerjisiyle çalışan arabalar üretiyor. Bu zamana kadar 100’den fazla mezunumuz 35 akademik yayınımız var.”

Football news:

Now Liverpool are also without Alisson. The group was won by his 22-year-old substitute with 0 minutes in the Premier League and the Champions League
Diego Simeone: In three games where there were draws, we deserved more
Conte on victory over Gladbach: We beat the group leader and are still alive
Klopp on the victory over Ajax: One of the most important matches of the Champions League in my time at Liverpool
Llorente on the draw with Bayern: we Feel anger and rage. A last-minute penalty leaves a bad taste
Jordan Henderson: aware of Liverpool's injury problems, but there is a sense of unity in the dressing room
Liverpool and Porto have reached the knockout stages of the Champions League