Turkey

Haçlı Batı’dan 105 yıl sonra aynı kirli oyun

105 yıl önce ücretini peşin ödediğimiz Sultan Osman-ı Evvel ve Reşadiye isimli iki savaş gemimize el koyan Haçlı Batı, şimdi de S-400'ü bahane ederek Türkiye'yi F-35 savaş uçakları programından çıkarttı.

Haçlı Batı’dan 105 yıl sonra aynı kirli oyun

ABD’nin parasını ödediğimiz ve üretici ortağı olduğumuz F-35 savaş uçakları programından ülkemizi, Rusya’dan aldığımız S-400 füzelerini bahane göstererek çıkardığını açıklaması, Batı’nın haramzade bir medeniyet olduğunu tekrar hatırlattı. Bundan tam 105 yıl önce İngiltere, 36 milyon Reşad Altını peşin ödeyerek sipariş verdiğimiz; Sultan Osman-ı Evvel ve Reşadiye isimli iki savaş gemimize ‘Almanya ile yakınlaşmamızı’ bahane ederek el koydu. 1974’te Kıbrıs’taki soydaşlarımızı hakkını korumak için başlattığımız Barış Harekatı sonrası da ABD, ‘Savunma İşbirliği’ anlaşmasını çiğneyerek ülkemize silah ambargosu uygulamış, 60 dolarlık uçak parçaları 600 dolara kara borsadan temin edilmişti.

Daha önce İngiltere vermemişti

Konu ile ilgili Akit’e konuşan Tarihçi Ensar Gökhan Dalkıran, şu değerlendirmede bulundu: “Bugün geldiğimiz noktada 105 yıl önce İngiltere’nin gerçekleştirdiği ‘Gasp Olayı’nın ABD ile yaşamanın eşiğindeyiz. Yaşanan olaylar bize net bir şekilde göstermektedir ki batı dünyasının emperyal amaçları uğruna insani, siyasi, iktisadi ve askeri ahlaklardan zerre nasibini almadan 105 yıl önceki vahşiliği ile varlığını sürdürmektedir.

Tarihçi Yazar Süleyman Kocabaş da şunları ifade etti: “İngiltere, bizi işgal etmek istiyordu ve gizli anlaşmalarla Osmanlı zaten pay edilmişti. Savaştan çok önce sipariş verdiğimiz gemilerimize el koydular. Bugün aynı tutumun ABD tarafından sergilendiğini görünce Haçlının, topraklarımız üzerindeki emellerinden hiç vazgeçmediğini anlıyoruz. Lakin bu defa kolay değil. Karşılarında çok güçlü bir devlet ve siyasi irade var.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

Football news:

Manchester United have started negotiations with Raiola to extend Pogba's contract
Luis Suarez: Our goal is to win the three upcoming matches. We will wait for real to make a mistake
Kike Setien: Barcelona didn't play a great match. Espanyol played well in defense
Andujar Oliver on deletions: Fati went too far in the foot, and the foul on the Peak was even more dangerous, perhaps
Atalanta extended the winning streak to 11 matches, beating Sampdoria-2:0
Milner played his 536th game in the Premier League and was ranked in the top 5 of the League in games played
Barca midfielder Fati is removed in the Derby with Espanyol. He spent 5 minutes on the field