Turkey

Hizmet ihraç edenler de 'Kolaydestek' uygulamasına dahil edildi

Ticaret Bakanlığı, firmaların desteklere daha kolay ulaşması için hayata geçirdiği 'Kolaydestek.gov.tr' uygulamasına hizmet ihracatı yapılan sektörleri de ekledi.

Hizmet ihraç edenler de 'Kolaydestek' uygulamasına dahil edildi

Ticaret Bakanlığı, pek çok konuda dijital uygulamaları devreye sokarak, iç, dış ticaret ve gümrüklerde ticaretin kolaylaştırılması, harcanan zaman ve maliyetin azaltılması, güvenli ve kayıtlı ticaretin artırılması için zemin hazırlıyor.

UYGULAMA, 2018 YILINDA FAALİYETE GEÇTİ

Bakanlık, dijital uygulamaları arasında ilk olarak 2018 yılında hayata geçirdiği kolaydestek.gov.tr internet sitesi ile firmalara verilen destekleri derleyerek, şirketlerin bunlara ulaşmasını ve yararlanmalarını daha kolay hale getirdi.

AMAÇ BÜROKRASİNİ AZALTMAK

Yapılan değerlendirmelerde firmaların önündeki büyük bir bürokrasi yumağı çözülmüş oldu.

Bakanlık internet sitesine şimdi de "Hizmet ihracatı" bölümünü ekledi. Böylelikle sağlık turizmi, lojistik ve eğitimden bilişime, yönetim danışmanlığına kadar pek çok farklı sektörün ihtiyaçlarına yönelik birçok destek mevzuatında yerini aldı.

UYGULAMADAN 336 BİN FİRMA YARARLANDI

Kolaydestek’te devlet desteklerinin yanı sıra yurt dışında müşteri bulmak ve pazarı öğrenmek, ürün kalitesi ispatına yönelik belge satın almak, müşteriye uygun kredi kullandırmak, küresel firmalarla çalışmak ve e-ticaret sitelerine üye olarak mal satmak gibi başlıklar da ihracatçılara rehber oluyor.

Bugüne kadar 336 bini aşkın firmanın faydalandığı sitede yer alan her destek, görseller ve animasyonlarla açıklanıyor.

BAŞVURU SÜREÇLERİ KOLAYLIKLA GÖRÜLEBİLİYOR

Firmaların destekler hakkında daha kolay bilgi edinmesi ve başvuru süreçleri adım adım görülüyor. Başvuru evrakı doğrudan indirilebilirken desteklerle ilgilenen tüm personelin iletişim bilgilerine ulaşılabiliniyor.

Football news:

Bernardo Silva: If Manchester City could get Mbappe, it would be nice
Bartomeu responded to Pique: it is not True that Barcelona spent money on criticizing players in social networks. The audit confirms this
Rafael Leau on 3-3 with Roma: Milan did everything to win, I'm disappointed. Ibra is an example for all of us
Son Heung-Min led the Premier League Goalscorers with 8 goals in 6 games. 7 of them are from Kane's passes
Conte on Shakhtar's level: You can't accidentally score three goals for Real Madrid. This is a strong team
Barca fans believed in the early departure of Bartomeu (due to disputes over the date of the referendum). In vain: there were no thoughts of retirement, the trophies are somewhere near
Josep Bartomeu: I had no intention of resigning. Barca will have trophies this season