Turkey

İktisadi Ne Demek? İktisadi Nedir? İktisadi Tdk Kelime Anlamı

İktisadi kelimesi iktisat kelimesinden türemiştir. İktisat kelimesinin TDK'daki anlamları ekonomi ve tutumdur. İktisat kelimesi cümlede isim görevi görmektedir. Arapça kökenli olan bu kelime Arapça dil bilgisinde isimden sıfat yapan yapım ekini alarak iktisatla ilgili konuları belirten iktisadi kelimesine dönüşmüştür.

 İktisadi Ne Demek?

 İktisadi kelimesinin anlamı TDK'nın sözlüğünde "ekonomik" olarak belirtilmiştir. Bu kelime ekonomiyle ilgili anlamını taşımaktadır. Ekonomi konuları iktisadi konular olarak belirtilebilir. TDK sözlüğünde bu kelime cümle içinde kullanılarak örnek verilmiştir. Örnek olarak verilen Yakup Kadri Karaosmaoğlu’ndan alıntı olan cümle şudur: "İktisadi düşünceler hâlâ devlet adamlarımızın resmî beyanlarında yer bulmaktadır.".

 İktisadi Nedir?

 İktisadi daha önce de belirttiğimiz gibi ekonomik konulardan bahsetmek için kullanılıyor. Bu kelime dilimize Arapçada girmiştir. Arapçada iktisadi kelimesinin türemiş olduğu iktisat kelimesinin anlamı doğruca hedefe yönelmek, doğru yol, amaca uygunluk gibi anlamlara gelmektedir.

 Dilimizde yazılı kaynaklarda bu kelimeye ilk defa 1901 yılında Kamus-ı Türki'de rastlanmıştır. Arapçada kasıt, doğru yol, hedefe yönelme gibi anlamlara gelirken Türkçede ekonomi anlamında kullanıma girmiştir. Bunun sebebi ise iktisat biliminin parasal kaynakları en doğru şekilde en tasarruflu olarak doğru hedef ve amaca uygun şekilde yönetilmesini amaçlamasına bağlanmıştır. Ancak iktisat kelimesinin Arapçadaki anlamlarındaki gibi kullanımı da halen oldukça yaygındır. Buna rağmen TDK sözlüklerinde bu anlamlara yer verilmemiştir.

Football news:

Ocampos did everything for the victory of Sevilla: first he scored, and then he put on a goalie's Jersey and in the 101st minute dragged the kick of the goalkeeper Eibar
Pizarro finished his career as a player. Werder's players cradled him in their arms after the match
Aitor Karanka: When Real Madrid wins, they always talk about the referees
Gendusa two weeks training with Arsenal according to the decision of Arteta. Londoners can sell it
Alexander Elagin: if you Want to live a man with a man, a woman with a woman-live! But don't involve children
Pizarro finished. He came to Werder 4 times and became a legend here
Lloris about the fight with Son: It's part of football. Sometimes this happens