Turkey

İngiltere, yüzde 0.10 olan faizi değiştirmedi

Politika faizinin sabit tutulmasına ilişkin karar, oy birliğiyle alındı.

İngiltere, yüzde 0,10 olan faizi değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası (BoE), faiz kararını açıkladı.

BoE, beklentiyle uyumlu şekilde politika faizini yüzde 0,10’da tutarken, varlık alım programını 100 milyar sterlin seviyesinde artırdı.

YÜZDE 0,10'LUK FAİZ SABİT TUTULDU

İngiltere Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, yüzde 0,10 seviyesinde olan politika faizinin sabit tutulmasına karar verildiği bildirildi.

BoE Para Politikası Kurulu'nun (MPC) politika faizinin sabit tutulması yönündeki kararı oy birliği ile aldığı kaydedilen açıklamada, varlık alım programının ise bire karşı sekiz oyla 100 milyar sterlin artırılarak 745 milyar sterline yükseltilmesi yönünde karar verdiği belirtildi.

YÜZDE 2 SEVİYESİNDEKİ ENFLASYON HEDEFİ KORUNUYOR

MPC tutanaklarında son verilerin ışığında, İngiliz ekonomisinde olumsuz şartların beklenenden daha hafif olabileceği belirtildi.

Tutanaklarda, bankanın halen yüzde 2 seviyesindeki enflasyon hedefini koruduğu, riskli varlıkların fiyatlarının mart ayındaki düşük seviyelerden sonra yeniden yükselmeye başladığı belirtildi.

MARTTA YÜZDE 6, NİSANDA YÜZDE 20 DARALMA

MPC tutanaklarında, karantina uygulamasının gevşetilmesi ve ekonominin yeniden açılmaya başlamasıyla tüketicilerin harcamalarında iyileşmeye yönelik işaretlerin görüldüğü belirtildi.

İngiliz ekonomisinin mart ayında yüzde 6, nisan ayında ise yüzde 20 seviyesinde daraldığı hatırlatılan tutanaklarda, bununla birlikte devam eden döneme ilişkin olarak büyüme işaretlerinin görüldüğü ifade edildi.

"MEVCUT DURUM, EKONOMİNİN GÖRÜNÜMÜNÜ BELİRSİZLEŞTİRİYOR"

Tutanaklarda, “Benzeri görülmemiş mevcut durum, küresel ekonomi ve İngiliz ekonomisinin görünümünü olağan dışı şekilde belirsiz kılmaktadır. Görünüm, salgının nasıl dönüşeceğine, kamu sağlığına ilişkin alınan önlemlere ve hükümetlerin ve hane halkını bu unsurlara nasıl karşılık vereceğine bağlı olacak.” şeklindeki ifadelere yer verildi.

Football news:

Jurgen Klopp: We are not thinking about next season, but about this one. There is much more to come
Inter is ready to buy out Sanchez from Manchester United for 20 million euros (Goal)
Werder fans are the best: they supported the team with a tractor emblem and thanked the Union with a hundred cases of beer
Flick about the Cup final with Bayer: It will not be like in the championship. They can hurt us
Holland will play in Dortmund and under 9-m number from the next season
Solskjaere and Lampard are among the contenders for the title of best coach in June in the Premier League
Umtiti injured his left knee. He won't have surgery