Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

İran'ın dini lideri Hamaney: İran'daki durum başörtüsüyle alakalı değil; ABD güçlü İran'ı tolere edemiyor

T24 Dış Haberler

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, ülkede Mahsa Emini'nin 'örtünme kurallarına' uymadığı için 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan protestoların "başörtüsü ile ilgisi olmadığını" iddia etti ve "ABD'nin güçlü bir İran'a tolerans gösteremediğini" ifade etti.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Hamaney, "Bu İran'da başörtüsüyle alakalı değil. İran'da birçok kadın başörtüsü takmıyor ve güçlü bir şekilde İslam Cumhuriyetini destekliyor" yazdı.

Hamaney, "Bu konu İslamcı İran'ın bağımsızlığı ve direnciyle ilgili. ABD güçlü ve bağımsız bir İran'ı tolere edemiyor" dedi. 

İran'ın dini lideri bugün yaptığı bir başka açıklamada da protestoların önceden planlandığını ve "sıradan İranlılar tarafından yapılmadığını" iddia etti. 

Ne olmuştu?

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Emini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

İnsan hakları gruplarına göre ölü sayısı 90'ı aştı.