Turkey

İzmir'de 8 bin 200 yıllık mermer ana tanrıça heykelciği bulundu

İzmir'deki Yeşilova Höyüğü'nde mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği bulunarak koruma altına alındı. Eser, İzmir Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. 

İzmir'de 8 bin 200 yıllık mermer ana tanrıça heykelciği bulundu

Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir ve Bornova belediyelerinin desteğiyle 2005 yılından bu yana yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: "Bu yıl kazılarda yaklaşık 250 eser bulundu. Bunlar arasında 8 bin 200 yıl öncesine tarihlenen mermer ana tanrıça heykelciğinin özel önemi var. Eser, İzmir Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Bu heykelcikten Yeşilova'da yaşayan ilk Egeliler'in ana tanrıça ile ilgili inançları ve sanatçı kişiliklerine yönelik bilgiler edindik."

"DİĞERLERİNİN KÜÇÜK BİR ÖNCESİ..." 

Anadolu'da aynı dönemlerde Çatalhöyük ve Göller Bölgesi'nde kil ve kireç taşından heykelcik işlendi.  Ege'de ise mermerin işlendiğini gördük. Ana tanrıça heykeli, daha sonraki dönemlerde Ege uygarlıklarında görülen Kibele ve Artemis'e atfedilen mermer heykellerin küçük bir öncüsü olduğuna inanıyoruz. Heykelciğin baş kısmı yok. Küçük heykelcikte kadın vücudu işlenirken Anadolu'daki diğer örnekleri gibi şişman olarak betimlememişler. Yaklaşık 5 santim boyutunda. Obsidyen, çakmak taşı ve serpantin gibi taşları işlemeyi seven Egeliler'in mermeri kullandıkları ilk uygulamalardan biri."

(AA) 

Football news:

Pirlo about 2:1 with Ferencvaros: I expected more, but it was a difficult game against a closed opponent
Napoli has not paid salaries since July. The club plans to pay off its debts in December (RAI)
Schalke terminated the contract with Ibisevic and suspended Bentaleb and Harit
Bielsa, flick, Klopp, Lopetegui and Zidane are the contenders for the best coach of the year award
Messi, Ronaldo, Lewandowski, Ramos, de Bruyne and 4 Liverpool players are among the contenders for the best
Zlatan about getting the Swedish Golden ball: I Plan to win it in 50 years
Anton Ferdinand was racially abused in comments to a post about a documentary about racism and Terry