Turkey

Japonya’daki sel felaketinde ölü sayısı 72’ye yükseldi

Japonya’da geçtiğimiz hafta etkili olan şiddetli yağışın ardından meydana gelen sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 72’ye yükseldi. Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, hükumetin afet bölgesine destek için 3.7 milyar dolar ayıracağını açıkladı.

Japonya’nın Kyushu bölgesinde geçtiğimiz hafta cumartesi günü başlayan şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarının ardından felaketin bilançosu ağırlaşıyor. Yerel otoritelerden edinilen bilgiye göre, arama ve kurtarma çalışmalarının dokuzuncu gününde felakette hayatını kaybedenlerin sayısı 72’ye yükseldi. Kayıp 13 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

3.7 MİLYAR DOLAR DESTEK

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, bugün felaketten en fazla etkilenen Kumamoto Eyaleti’nde incelemelerde bulundu. Bölge halkının yaralarını sarmak için gereken her şeyin yapılacağını belirten Abe, hükumetin afet bölgesine destek için 3.7 milyar dolarlık bir yardım paketi hazırlayacağını söyledi.

BİNLERCE EV ZARAR GÖRDÜ

Japonya’nın Kyushu bölgesindeki Kumamoto ve Kagoshima eyaletlerinde başta olmak üzere geçtiğimiz hafta cumartesi itibariyle etkisini gösteren şiddetli yağış sel ve toprak kaymalarına neden olmuş, en az 14 bin evin kısmi ya da tamamen zarar gördüğü açıklanmıştı. Felaketin ardından bölgeye gönderilen 10 bin Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personelinin sayısı, bilançonun ağırlaşmasıyla 2 katına çıkarılmıştı. Halen süren arama kurtarma çalışmalarına katılan sivil gönüllü sayısı da korona virüs endişesi nedeniyle beklenenin altında kalmıştı.

(Burak Ersoy/İHA)

Football news:

Henrik Larsson on racism: I hope that we will be able to eradicate this huge problem. Evil will never overcome good
Manchester City wants to buy 5 more players this summer. The club is Interested in Lautaro and Felix
West ham midfielder Antonio is the best player in the Premier League in July. He scored 8 goals in 7 matches
Brih is scheduled for the Manchester City – Real Madrid match. Zweier will judge the Juventus-Lyon game
Fulham returned to the Premier League, earned 135 million pounds and destroyed the fairytale of Brentford. Everything was decided by the trick of the defender and a stupid mistake of the goalkeeper
Fabinho: this Liverpool will be remembered forever. The title in the Premier League is special, because we had to wait so long
Tuchel asked PSG to buy Alaba from Bayern. The player wanted to receive 20+ million euros a year