Turkey

Konut ve araç fiyatları düşecek mi? Bakanlık’tan flaş adım!

Corona virüsü salgını sırasında hükümet tarafından vatandaşlara çeşitli ekonomik destekler sağlanmıştı. Devletin attığı adımlar ile Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbankası vatandaşlara 10 bin TL’ye varan 6 ay geri ödemesiz kredi desteği verdiler. Normalleşme döneminde konut, taşıt, eşya ve tatil kredi vereceklerini açıkladılar. Vatandaşlar tarafından konut ve taşıt kredilerine yoğun ilgi gösterilirken, bazı fırsatçılar fiyatlara zam yaptılar. Vatandaşların şikayetçi olduğu durum için ise Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti.

Fiyat farklılıklarının tespiti için çalışacağız

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Ziraat Bankası konut kredisi fırsatı

Sıfır veya ikinci el konutlar için, azami 500 Bin TL’ye kadar (500 Bin TL dahil ) azami 12 ay ödemesiz dönemli azami 180 ay vade ile konut finansmanı imkanı sunulacaktır.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de azami kredi tutarı sınırı 750 Bin TL’dir (750 Bin TL dahil).

Ziraat Bankası taşıt kredisi fırsatı

1.El-Sıfır Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunmaktayız.
50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık %0,69 faiz oranı, %0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı % 10,7983’tür.

2.El Taşıt Destek Kredisi

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize %0,82 faiz oranı azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli ile 2. El Taşıt Destek Kredisi ürünü sunulmakta.
2. El Binek Otomobil ve Ticari Taşıt Kredilerinde azami üst limit 150 Bin TL olacaktır.
Bu kapsamda, 7 yaşına kadar ikinci el otomobiller için kredi kullanılabilecektir.
50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık %0,82 faiz oranı, %0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı % 12,8768’dir.

Football news:

Vertonghen, Everton and Waldschmidt moved to Benfica
In 2008, an Asian Leopard was built in Uzbekistan. Even Rivaldo came and paid the team out of his own pocket a year later
Borussia Dortmund can rent Reinier from Real Madrid
Loko fans about support at matches: we Consider it a mistake to remain silent about disagreeing with the management's policy
Ex-Sunderland midfielder Cattermole has finished his career. He did not leave the club even after relegation to the 3rd division
Xavi: Racism, sexism and other forms of discrimination must be eradicated by stopping games
Javier Mascherano: Messi is the main reason why Barcelona can beat any team