Turkey

Koronavirüs hastası olup iyileşen çift anlattı: Bizi görselerdi camdan kafalarını bile uzatmazlardı

Kırklareli'nde Kovid-19'u yenen Gülümser ve Şaban Doğan çifti, yaşadıkları zorlu süreci anlattı; "İki gün şiddetli göz ağrım oldu, gözlerimi açamadım. Bununla birlikte ense, sırt ve kas ağrıları çok kötü, sanki bir trafik kazası geçirmiş gibisiniz. Ben iki kere doğum yaptım, böyle bir ağrı yaşamadım. Dışarıda insanlar maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına pek önem vermiyorlar. Bu hastalığı bizim gibi yaşamış olsalar inanın kafalarını camdan çıkarmazlar"

Kırklareli'nde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanıp hastanede tedavi gördükten sonra sağlıklarına kavuşan Gülümser (47) ve Şaban Doğan (55) çifti, yaşadıkları zorlu süreci anlattı. Kırklareli Sağlık Müdürlüğünde memur olarak görev yapan Gülümser Doğan, AA muhabirine sürecin çok ağır geçtiğini söyledi.

Mart ayının 27'sinde yüksek ateş şikayeti ile gittiği hastanede Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve bunun üzerine tedavi sürecinin başladığını belirten Doğan, bu süreçte eklem ağrısı, ağız kuruluğu, göz ağrısı ve yüksek ateş ile mücadele ettiğini aktardı.

"BU BİR GRİP DEĞİL"

İki gün gözlerini ağrıdan açamadığını anlatan Doğan, "İki gün şiddetli göz ağrım oldu, gözlerimi açamadım. Bununla birlikte ense, sırt ve kas ağrıları çok kötü, sanki bir trafik kazası geçirmiş gibisiniz. Ben iki kere doğum yaptım, böyle bir ağrı yaşamadım. Bu kesinlikle bir grip ağrısı değil. Parmak uçlarınıza varıncaya kadar tüm eklemleriniz ağrıyor." diye konuştu.

Eşi ile yaklaşık 4 ay evden çıkmadıklarına dikkati çeken Doğan, insanların bu süreçte daha fazla dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Hastalığın temas ile bulaştığına işaret eden Doğan, "Bir hafta hastanede yattım. Sırt ağrısı ve yanması, ateş, öksürük ve tat kaybı oldu. Suyu bir gün içiyorum acı, bir gün tatlı geliyor. Alışkın olduğunuz yemeklerin tadı değişiyor. Ben eşime göre biraz hafif geçirdim ama o bile psikolojik olarak çok ağır geliyor." ifadelerini kullandı.

"PSİKOLOJİK OLARAK BİTİRİYOR"

Hastalığa yakalandığında 6 gün hastanede tedavi gördüğünü ifade eden Doğan, psikolojisinin ciddi anlamda çöktüğünü vurguladı.

Doğan, hastalık boyunca "bu beni çok süründürecek" diye sürekli düşündüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

"6 günlük tedavinin sonunda 14 gün evde karantinada kaldım. Eşim ve kızım ile bu süreçte banyomuzu dahi ayırdık. Ancak bu süreçte hastalık eşime bulaşmış. 22'nci gün sırtımda yeniden bir ağrı başladı. Müthiş derecede bir ağrı ve yanma. Nefes almada sorun yaşamaya başladım. Tekrar kontrole gittiğimde, doktorlar da bu kadar tedavinin ardından neden geçmediğine şaşırdılar. Yeniden bir tomografi çekildi ve hastalığın ciğere indiği tespit edildi.

Tekrar hastanede yatmak zorunda kaldım. Aynı şeyleri yeniden yaşadım. Sırt ağrısı bu sefer çok daha kötü oldu. Artık ölüm aklıma geldi. Dedim ki 'artık bundan kurtuluş yok herhalde' o kadar feci bir süreç yaşıyorsunuz. Ardından yeniden eve geldim ve 14 gün karantinada kaldım. Bu süreçten sonra iyileştim. Bir şekilde atlattık ama yaşamayan bilmiyor. Umarım kimse bu hastalığı yaşamaz. Düşmanına bile beddua edilmeyecek bir hastalık."

"İNSANLAR BİZİM YAŞADIĞIMIZI YAŞASALAR KAFALARINI CAMDAN ÇIKARMAZLAR"

Şaban Doğan ise çok zor günler geçirdiklerini, psikolojik açıdan çöküntü yaşadıklarını belirtti.

Maske takmayan ve sosyal mesafe kuralına uymayanlara çağrıda bulunan Doğan, "Bu hastalıktan korunmak aslında kolay. Maskeni takacaksın, sosyal mesafeye uyacaksın, hijyen kurallarına özen göstereceksin. Dışarıda inansalar maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına pek önem vermiyorlar. Bu hastalığı bizim gibi yaşamış olsalar inanın kafalarını camdan çıkarmazlar." dedi.

Football news:

Rakitic on Messi and Suarez: We were never close friends. I am grateful for the way they treated me
Ibrahimovic scored for Milan in both games of the season. He will be 39 next week
Now the promotion does not differ from the badge on the chest. Players the CRC has not got down on his knee before the match and defended them black sortdir
Roma can be awarded a technical defeat in the match with Verona. The club incorrectly stated diavara
Zinchenko and Bernardo Silva will not play against Wolves due to muscle injuries
Racism doesn't stand a chance. Milan against discrimination
Puig does not want to leave Barca and will fight for a place in the squad. Koeman advised him to go on loan