Turkey

Malezya Parlamentosundan İsrail'in BM'den ihracı için ortak karar

Malezya Parlamentosu, İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğinden ihraç edilmesi yönünde Malezya'nın hamle yapması için hükümete önerge verdi.

Parlamentonun Filistin Dostluk Grubu Başkanı ve muhalefetteki Halkın Adaleti Partisi (PKR) Milletvekili Seyid İbrahim Seyid Nuh, İsrail'in Batı Şeria'daki ilhak planı karşısında Malezya hükümetinin, İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) ile hareket ederek BM'ye, İsrail'i üyelikten çıkarma uyarısında bulunması üzere teklif verdi.

Milletvekili Seyid İbrahim'in teklifinde ayrıca, İsrail'in Batı Şeria'daki ilhak planı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planının müzakere edilmesi için bugün Mecliste özel oturum yapılması talebi yer aldı.

Seyid İbrahim'in teklifinin iktidar ve muhalefet partilerince oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından Meclis Başkanı Azhar Harun, yarım saatlik özel oturum kararı aldı.

İsrail'in BM üyeliğinden çıkarılması üzere Malezya hükümetinin çağrıda bulunmasına yönelik önerge, özel oturumda onaylandı.

Basına konuşan Seyid İbrahim, iktidar partilerinin önergeye desteğinden memnun olduğunu belirterek, Filistin konusunda iki tarafın birlik içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

"Başbakan, İsrail'in ilhak planına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştu"

İsrail'in BM'den ihracı önergesinin sadece Malezya Parlamentosunda gündeme gelmediğini vurgulayan Seyid İbrahim, "Fransa ve Avrupa Birliği parlamentolarında da aynı konu gündeme getirilmiştir." dedi.

Seyid İbrahim, hükümetin Filistin davasını savunmaya yönelik faaliyetlerini özel oturumda paylaştığını kaydederek, "Dışişleri Bakan Yardımcısı Kamaruddin Cafer, İsrail'in ilhak planına karşı Malezya'nın yaptığı kınama açıklamaları ve Başbakanımızın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesine dair bizi bilgilendirdi." şeklinde konuştu.

AA muhabirine konuşan Malezya Filistin Kültür Organizasyonu Genel Başkanı Dr. Muslim İmran, Malezya Parlamentosunun aldığı inisiyatiften memnun olduğunu dile getirdi ve "Bugünkü özel oturuma katılarak bütün siyasi farklılıklarına rağmen Filistin davasını savunduklarını gösteren milletvekillerine şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.

İmran, uluslararası camianın İsrail'in Filistin'deki insan hakları ihlallerine karşı acilen adım atması gerektiğini belirterek, "Malezya'nın bu konudaki ciddiyetine inanıyor ve diğer ülkelerin parlamentolarının da Filistin için aynı hamleleri yapmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Football news:

Adebayor on Ronaldo: real know what they lost by letting him go. These players appear once every 200 years
At 3 o'clock in the morning, Vasya wrote: Elvin, this is pathetic, monstrous. I am wildly disappointed. Kerimov on criticism from Utkin
Zidane is the best club coach in the world. He beat Klopp and Guardiola (L'équipe)
Manchester United presented their home form for the 2020/21 season
Kolo Toure: Van Dijk is an incredible player, but playing one - on – one is his weakness
Lewandowski on his favorite coach: Klopp. He has like two faces – for the players, he is like a father and a coach
Kevin-Prince Boateng has returned to Fiorentina from a loan spell at Besiktas and wants to finish his career at Hertha