Turkey

Marketlerdeki satış yasağının nedeni enflasyonu düşürmek mi?

Tam kapanmanın uygulandığı 17 gün boyunca alkol satışının ardından marketlerde gıda ve temizlik gibi zorunlu ihtiyaç mallarının dışındaki birçok ürünün satışına yasak getirilmesi şimdi de enflasyon tartışmalarına yol açtı.

Marketlerdeki satış yasağının nedeni enflasyonu düşürmek mi?

Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, satışı yasaklanan ürünlerin fiyatları sabit kalacağı için mayıs ayı enflasyonunun çok düşük çıkacağı iddiasında bulundu.

Durmuş Yılmaz

MAAŞ ZAMMI İÇİN Mİ?

Durmuş Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu yasaklamanın getirdiği diğer sorunlar bir yana, enflasyon sepetinde yer alan ancak satışı yapılmayan ürünlerin fiyatları sabit kalacak ve mayıs ayı enflasyonu düşük çıkacak/çıkarılacak, öyle mi? Göreceğiz. Maşallah cin fikirler yönünden çok zenginiz” ifadelerine yer verdi. Yılmaz'ın bu paylaşımına ekonomistler ve iktisat profesörleri dahil birçok kişi destek verirken, enflasyonun düşük çıkarılması sayesinde memur ve emekliye temmuzda verilecek zammın da düşürülmüş olacağı yorumları yapıldı.

İddiaları sorduğumuz TÜİK uzmanları, fiyatların internet satışları üzerinden de derlendiğini, kapalı olduğu için fiyat alınamayan yerlerden ayın 17'sinden sonra alınacağını söylediler. Avrupa İstatistik Ofisi'nin pandemi için aldığı tavsiye kararlarına aynen uyulduğunu belirten uzmanlar, “Yasak 3-5 ay olsaydı bile en geç 6'ncı ayın enflasyonuna yansırdı. Önemsenmeyecek ölçüde küçük bir mesele” dediler.

Football news:

Oblak wants to move to an English club from the top 6. Manchester United are Interested in this option, De Gea may leave
Lewandowski is Interested in Chelsea, Man City and PSG. Bayern wants at least 60 million euros for him
Chelsea are ready to extend the contract with Kante. The midfielder is comfortable in London, he wants to stay
We remember Mourinho in Serie A: he criticized the journalists, provoked the coaches, and got Roma
Manchester United have yet to open contract talks with Pogba. His agreement runs until the summer of 2022
Borussia is ready to sell Sancho for about 90 million euros. The midfielder wants to play in the Champions League
In the game with Roma, we saw the former De Gea: he made 10 saves, dragged at close range and became the best player of the match