Turkey

NAK Kargo’da zorla ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

İzmir Bornova'da NAK Kargo çalışanları, zorla ücretsiz izne çıkarılmalarını takiben direnişe geçti.

Yaklaşık 200 kişinin çalıştığı işyerinde sadece 5 kişinin ücretsiz izne çıkarılmasına dair işçiler ”patron herhangi bir gerekçe göstermeden kasıtlı olarak bizi ücretsiz izne çıkarırken öte yandan personel alımına devam ediyor” dedi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na yaşadıklarını anlatan işçiler, işyerinde çalışma şartlarının kötülüğünden de bahsetti. İşçiler, bazen yaklaşık 20 saate kadar çalıştırıldıklarını ve mesai ücretlerinin ödenmediğini ifade etti. Bu durumu ”sabah ezanıyla eve gidiyoruz” diye özetleyen işçiler zorunlu mesainin kaldırılmasını ve mesai ücretlerinin ödenmesini talep ediyorlar. Çalışma şartlarındaki sorunlara değinen işçiler ”patron, çalışma şartlarına dair taleplerimizden rahatsız olduğu için bizi ücretsiz izne çıkardı” diyerek ücretsiz izne çıkarılmalarının altındaki gerçek nedenin bu durum olduğunu aktardılar.

Zorunlu olarak ücretsiz izne çıkarılan işçiler haklarını öğrenmek için ALO 170’i aradıklarında kendilerine ücretsiz izin boyunca herhangi bir ücret ödemesi yapılmayacağının söylendiğini, böylece pandemi bahane edilerek açlığa mahkum edildiklerini söylediler. Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin aylık 1168 TL nakdi ücret aldığını bildiklerini ancak ALO 170’i defalarca kez aramalarına rağmen kendilerinin herhangi bir ücret alamayacağının söylendiğini ifade ettiler.

Açlığa mahkum olmamak için direnişe geçtiklerini söyleyen işçiler, işyerinin önünde her gün 09.00 – 17.00 arası direnişlerini sürdürüyorlar.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir:

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

Football news:

Bruno is 1-0 for 7 games against the big Six this season in the Premier League. He scored only for Tottenham (1-6)
Antonio Conte: Inter were 15 points behind Juve before I arrived. We are developing
Zinedine Zidane: Real Madrid are good, they have regained their confidence. With Sociedad, we must play as we know how
Mourinho on 4-0 with Burnley: The victory was needed for the sake of the smiles of the Tottenham players. Happy with Bale
Bale after Burnley double: My form is coming back. We must work hard and not talk nonsense
Golovin scores points every 32 minutes in 2021 - best result in Ligue 1
Beckham on Messi and Ronaldo: These are the players we want to sign at Inter Miami