Turkey

Niğde’nin son saraç ustası, ürün çeşidini değiştirerek mesleğini yaşatıyor

Niğde'de kentin son saraç ustası Ali Diker; eskiden atlara hamut ve eğer üretirken, değişen yaşam şartlarından şimdi köpeklere tasma ve keçilere köstek yaparak mesleğini sürdürmenin bir yolunu bulmuş.

Niğde’nin son saraç ustası, ürün çeşidini değiştirerek mesleğini yaşatıyor

Eskiden el emeğine dayalı ve sanatkarlık gerektiren meslekler, gelişen yaşam koşullarına ve teknolojiye yenilerek bir bir yok olmaya başladı. Bu mesleklerin son temsilcileri artık yanlarında çalışacak çırak bulamadıklarından meslekleri yaşatacak temsilciler kalmamayı başladı. Bazıları da ürün çeşidini değiştirerek ayakta kalma savaşı veriyor.

Niğde'de, babasından kalma 60 yıllık aletlerle 12 metrekarelik dükkanında, köpeklere tasma ve keçilere köstek üreterek geçimini sağlayan kentin son saraç ustası Ali Diker (65), unutulmaya yüz tutmuş mesleğini ürünlerde değişiklik yaparak sürdürüyor.

Niğde’nin son saraç ustası, ürün çeşidini değiştirerek mesleğini yaşatıyor #1

AT ARABASI KULLANIMI BİTİNCE ÜRÜN ÇEŞİTLERİ DEĞİŞTİ

At ve at arabası kullanımının neredeyse sona ermesi nedeniyle atlara hamut üretmek yerine farklı ürünler yönelen Diker, 50 yıldır saraç ustalığı yaptığını, Konya ve Aksaray'da bu işi yapan birer ustanın kaldığını söylüyor. Diker’in 3 oğlu da bu işi yapmıyor.

ŞEHİR DIŞINDAN SİPARİŞ ALIYOR

İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlerden sipariş aldığını belirten Diker, "Büyükşehirlerin yanı sıra Niğde'nin mahallelerinde yaşayan insanlar da ürünlerimden alıyor. Benim malımın kıymeti bilinir. At arabası ve at sayısı yok denecek kadar azaldı. At arabacılığı işi yapan da kalmadı. Biz de hamut, eyer, koyunların boynuna çanların kayışlarını, keçilere köstek ve bunun gibi birçok ürün üretiyoruz. Saraçlık bitse de 12 metrekarelik dükkanımda üretmeye devam ediyorum. At ve eşek kalmayınca, Aksaray Malaklısı ve Sivas Kangal köpeklerine tasma yapıyorum." diye konuşarak, saraçlık mesleğinin geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Football news:

Muller is playing his 545th game for Bayern. More than only two players since 1965
Manuel Pellegrini: Real Madrid scored 96 points and 102 goals in my time, although Ronaldo missed 3 months
Juventus and Barcelona won their first group matches. Who will win in Turin?
Andrea Pirlo: we need to wait for the Ronaldo test. I think we will find out today if he will play
Danilo about the match with Barcelona: Juventus on the right track
Ozil provided 1,400 school children with free Lunches by supporting Rashford
Dmitry Sennikov: Lokomotiv will have opportunities to score against Bayern. Its defense is not perfect