Turkey

Oxford Üniversitesi’nden yarasa açıklaması: Covid öncesinde satılmıyordu

Corona virüsü salgınının çıktığı dönemde gündeme gelen, "Wuhan'da satılan yarasa ve pangolin gibi hayvanlar pandeminin yayılmasına sebep oldu" iddiaları ile ilgili Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları bir açıklama yaptı.

Oxford Üniversitesi’nden yarasa açıklaması: Covid öncesinde satılmıyordu

Oxford Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, 2017 ile 2019 yılları arasında Wuhan’da satılan 50.000 hayvanı inceleyerek kapsamlı bir analiz hazırladı.

Hazırlanan araştırmada salgının başladığı dönemde bölgede yarasa ya da pangolinlerin tutulduğuna dair bir sonuca varamadıklarını açıkladı. İngiliz tabloid gazetesi Daily Mail’in internet sitesinde açıklama yapan Oxford Üniversitesi’nde görevli Chris Newman, “O dönemde yarasa ya da pangolinlerin pazarlarda tutulduğuna dair bir kanıt yok” dedi.

Fakat 38 farklı türdeki 50.000 canlıyı inceleyen Newman, yarasa ve pangolin haricindeki canlıların da corona virüsü salgınına neden olabileceğini söyledi. Newman, yılan, porsuk ve tavuskuşu gibi canlıların o tarihlerde satıldığına dikkat çekti.

PANGOLİN VE YARASA DEĞİL AMA…

Wuhan’daki canlı hayvan pazarında birçok canlının Covid-19’u taşıyabileceğini söyleyen Newman, “Verilerimiz Covid-19’un insanlara nasıl bulaştığını bulmamıza yardımcı olmuyor. Fakat pangolin ve yarasanın kesinlikle bu süreçte rol almadığına emin olduğumuzu söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

Scientific Reports isimli hakemli dergide yayınlanan araştırmada o dönemde Wuhan’da satılan hayvanları satan kişilerin gerekli bakım ve hijyene özen göstermediği de belirtildi.

Football news:

Scotland coach Clarke: There were a lot of good moments during the group stage, but no points scored
England are the most boring group winners in history. Two goals were enough! And at the World Cup, the Italians once became the first even with one
Dalic - to the fans after reaching the Euro playoffs: You are our strength, and we will be your pride
Modric became the youngest and oldest goalscorer in Croatia at the Euro
Czech Republic coach Shilgava: We came out of the group and fought with England for the first place. We got what we wanted
Gareth Southgate: England wanted to win the group and continue to play at Wembley-and it succeeded
Luka Modric: When Croatia plays like this, we are dangerous for everyone