Turkey

PKK'ya ağır darbe! İHA'lar buldu, F-16'lar vurdu

Terör örgütü PKK'nın Suriye'nin kuzeyi ile bağlantısı sağlayan Mahmur Kampı yakınlarında üs olarak kullandığı tespit edilen bölge 20 kadar uçakla imha edildi.

PKK'ya ağır darbe! İHA'lar buldu, F-16'lar vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları, terör örgütü PKK’nın lojistik üs olarak kullandığı Karacak Dağı’nı bombaladı. İHA’ların tespit ettiği hedefler, 20’ye yakın F-4 ve F-16’dan fırlatılan lazer güdümlü milli füzelerle vuruldu. Türkiye-Irak sınırından yaklaşık 180 kilometre içerde yapılan harekâtla, terör örgütüne “hiçbir yerde güvende değilsiniz” mesajı verildi.“Terörle kaynağında mücadele” konseptiyle sınır ötesinde terör örgütü PKK’ya büyük darbe indiren TSK, Irak’ın kuzeyindeki harekâtlarına bir yenisi daha ekledi. Hakurk’taki PKK hedeflerine yönelik Pençe Harekatı ile komandolar terör yuvalarına girmeyi sürdürürken, örgütün bölgede lojistik üssü olan ve Suriye ile bağlantısını sağlayan Karacak Dağı ve çevresindeki hedefler, hava harekâtıyla vuruldu. 

20’ye yakın uçak

Erbil’de Türkiye Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat Osman Köse’yi bir restoranda şehit eden saldırganların kaçtığı düşünülen dağ çevresindeki PKK noktaları için önceki gece harekete geçildi. TSK’ya ait İHA ve SİHA’lar, Mahmur Kampı çevresinde hareketlilik tespit etti. 20’ye yakın F-4 ve F-16 savaş uçağı belirlenen noktaları milli yapım lazer güdümlü mühimmatlarla imha etti. Teröristlere ait silah mevzisi, barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan çok sayıda hedef, tam isabetle vuruldu. Yoğun bombalama nedeniyle art arda şiddetli patlamaların yaşandığı Karacak Dağında özellikle üç noktaya yapılan atışlar etkili oldu. Harekatta, savaş jetleri yere inmeden, havadan tanker uçak vasıtasıyla yakıt ikmali yaptı. 

Sivil hassasiyeti

Milli Savunma Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, “Devam etmekte olan Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Karacak bölgesine geniş kapsamlı bir hava harekâtı icra edilmiştir. Bu harekatta büyük oranda yerli ve millî mühimmat ile İHA’larımız da kullanılmıştır. Harekatta, sadece teröristlere ait tesisler hedef alınmış, sivil halkın zarar görmemesi için azami gayret sarf edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

Football news:

Pavlyuchenko is seventh in the ranking of Tottenham's best forwards in the 21st century. Kane is the first (Squawka)
Manchester City made 93.7% of accurate passes in the match against Newcastle. This is an APL record
Ole Gunnar Solskjaer: 16 games unbeaten give confidence, but it is not something that Manchester United should aspire to
Havertz wants to go to Chelsea, he likes the project. Werner persuades him to go
Real Madrid has received almost 250 million euros from sales of Academy students over the past 4 years
Manchester United have started negotiations with Raiola to extend Pogba's contract
Luis Suarez: Our goal is to win the three upcoming matches. We will wait for real to make a mistake