Turkey

Rusya NATO’nun sınırında gerçekleştirdiği tatbikat için açıklama yaptı

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın her  zaman sınırlarının yakınında gerçekleşen NATO tatbikatlarını yakından takip  ettiğini ve gerekli güvenlik önlemlerini aldığını bildirdi. Peskov, gazetecilerin NATO'nun Baltık ülkeleriyle başlattığı “Kılıç  Darbesi 18” adlı askeri tatbikatı ile ilgili soruları cevaplandırdı.

Moskova'nın, Rusya sınırlarında gerçekleşen NATO'nun tüm manevralarını  yakından takip ettiğini belirten Peskov, “Elbette bu tür manevralar karşısında ülkemizin güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır.” ifadelerini kullandı.

NATO GENEL SEKRETERİ NE DEMİŞTİ?

Rusya’yla ilişkilerde diyalog ve caydırıcılıktan oluşan iki ayaklı sistemin sürdürülmesi gerektiğini ifade eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Amacımız Rusya’yı izole etmek değil. Ancak müttefikler, Rusya uluslararası kuralları ihlal ettiğinde, kararlı ve birlik içinde hareket etmelidir” açıklamasında bulundu.

TATBİKAT 15 HAZİRAN’A KADAR SÜRECEK

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’yı da kapsayan ve 20 ülkeden 18 bin askerin katıldığı tatbikat, NATO ittifakının doğu kanadını korumayı amaçlıyor. Tatbikat, 15 Haziran’a kadar devam edecek.

ABD Avrupa Ordusu’ndan yapılan açıklamada, tatbikatın, Rusya’nın askeri manevralarının tedirginliğe yol açtığı ittifak üyeleri arasındaki birlik ve dayanışmayı amaçladığı, Rusya’yı provoke etmeyi ise amaçlamadığı ifade edilmişti. NATO’nun Kılıç Darbesi tatbikatı 2010 yılından bu yana ABD Avrupa Ordusu komutasında icra ediliyor. AA   

Football news:

Ole Gunnar Solskjaer: I Think it was a penalty against Aston Villa
Philadelphia played in t-shirts with the names of black people who died at the hands of the police
Kompany tries everything at Anderlecht: he coached without a license (terrible), played 15 matches and invested 3 million euros in the club
Aston Villa coach on Manchester United penalty: A shameful decision
Paul Pogba: Winning the Europa League and the FA Cup are two of Manchester United's goals for this season
Manchester United's first ever Premier League win 4 consecutive games with a difference at least 3 goals
Brunu has scored 7 (4+3) points in his last 3 games for Manchester United