Turkey

Su Çiçeği Çıkaran Herkesin Tetikte Beklemesi Gereken Hastalık: Zona

Halk arasında daha çok gece yanığı hastalığı olarak adlandırılan zona hastalığı, benzeri bir hastalık olan su çiçeğine neden olan varicella zoster adlı virüs sebep olmaktadır. Bu virüs insan vücuduna girdiğinde eğer kişinin bu virüse karşı bir aşı tedbiri yok ise yada daha önce bu hastalığı geçirdiğinden bağışıklığa sahip değil ise bu hastalığın etkisi altında kalır.

Varicella zoster virüsü ilk adımda deriye ikinci adımda ise sinirlere nüfuz eder. Eğer ilk etapta ilaç tedavisi ile durulmaz ise ciltte ilerleyen hastalık sinirlere iner ve hastalık atlatılsa da virüs bir çeşit uyku halinde yaşamını sürdürmektedir. Uyku halinde kalan virüs ileriki yaşlarda vücudun bağışıklık sistemin düşürecek kemoterapi yada radyoterapi gibi ağır tedaviler geçirirse yeniden aktive olur ve zona hastalığına neden olmaktadır.

Zona (Gece Yanığı) Belirtileri

Başlıca zona belirtileri, cilt üzerinde kızarıklık ve ağrılı kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Bu kabarcıklar oluşmadan birkaç hafta önce o bölgede yanma ve batma hissi yaşanmaktadır. Fakat bu his birçok sebepten yaşanabileceği için genellikle hastalar ciddiye almaz. Kabarcıklar oluşmaya başladığında ilk etapta ağrılı daha sonra ise kaşıntılı bir hal alır. Kaşınan kabarcıklar kanayıp kabuk bağlar ve ciltte izler bırakmaktadır.

Ciltte oluşan bu kızarıklık ve ağrılar sırasında kişi kendisinde karın ağrısı, mide bulantısı ve ateş gibi birtakım belirtiler de görülmektedir. Eğer kişinin yaşı çok ileri ise yada bağışıklık sistemi ciddi anlamda çökmüş halde ise sonuçları işitme kaybı yada kısmı görme kayıpları yaşanacak kadar ağır seyretmektedir.

Zona (Gece Yanığı) Nedenleri

Bu hastalığın diğer birçok hastalık gibi kişinin hatalı uyguladığı bir takım beslenme alışkanlıkları yada sosyal yaşamdan değil, sağlıklı her bireyin küçük yaşlarda geçirdiği su çiçeği hastalığı ile vücuda giren  varicella zoster virüsünün vücudu savunmasız bulduğunda harekete geçmesi kaynaklıdır. Yani kişi alacağı tedbirler ile bu hastalığın önüne geçmesi olası değildir. Ancak belirtiler dikkatli bir şekilde takip edilip mümkün olan en kısa sürede bir dermatoloji uzmanına başvurulursa en az kayıp ile bu hastalığın üstesinden gelinir.

Zona (Gece Yanığı) İlaçları

Hastalığın tedavisi sırasında doktorunuzun size vereceği ilaçları istenilen miktar ve sürede kullanmanız önemlidir. Hastalığın belirtilerini kendinizde gördüğünüzde hastalığa iyi gelen ilaçları kendiniz kullanmamanız ve hastalığa iyi geleceğini tahmin ettiğiniz bitkisel karışımları kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hastalığı şiddetlendirebilir yada tedavisini daha zor bir hale gelmektedir. Dermatoloğun hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçlara ek şiddetli ağrılar için antidepresan gibi etkili ilaçlarda reçete etmektedir.

Zona (Gece Yanığı) Tedavisi

İlaçlar ile sürece başlanan zona tedavisi sonrasında ağrının şiddetine göre ağrı kesiciler ile desteklenmektedir. Birçok hastalıkta olduğu gibi zona hastalığında da erken teşhis ve tedavi hasarı en aza indirmek için çok önemlidir. Hastalığın ilaçlarına ek olarak hastalığın bir belirtisi olan ağrılar için ağrı kesiciler tedaviye eklenmektedir.

Zona hastalığı tedavi edilmez yada kişi ilaçlarını düzenli olarak kullanmaz ise 2 ila 4 hafta içinde geçmektedir. Tedavinin amacı zona hastalığını daha kısa sürede yada daha az ağrı ile geçirmek değil, hastalık esnasında veya sonrasında oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçmektir. Zona hastalığını sebebi ile ortaya çıkabilecek hasarlar şunlardır:

Zona'ya (Gece Yanığı) Ne İyi Gelir?

İlaçların dışında tedavinin daha rahat atlatılabilmesi için ve belirtileri gördüğünüzde ilk müdahale için bazı iyi gelen işlemler vardır. Ciltteki döküntüler üzerine soğuk kompres yapmak yada soğuk su ile duş almak ağrılarınızı hafifletmektedir. Bunun yanında ağrıların azalması için doktor tarafından verilen ağrı kesici kremler ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Zona'ya (Gece Yanığı) Ne İyi Gelmez?

Cildinizde oluşan döküntüleri ve kabarcıkları patlatmak, kanatmak ve kaşımak durumu daha da ciddi bir hale getirmektedir. Bunun yanında bu bölgelere çeşitli bitkisel karışımları uygulamak hastalığı yayılmasına yada tedavi yavaşlatmaya neden olmaktadır. Bu tip uzman görüşü olmaya tedavi türleri genellikle hastalığın seyrini olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte Zona (Gece Yanığı)

Zona hastalığı hamilelik döneminde annenin başına gelirse bebeğine geçme ihtimalli vardır. Özellikle hamileliğin ilk 30 haftasında su çiçeği bebeğe geçmektedir. Doğumdan 5 gün önce ve 2 gün sonra belirtiler annede görülürse anne ve bebeğinin zona tedavisi görmesi gerekmektedir.

Zona (Gece Yanığı) İle Hangi Bölüm ve Doktor İlgilenir?

Zona Hastalığının birinci evresi cilt üzerinde gerçekleştiğinden, insan cildi konusunda uzman olan dermatoloji yada enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmak gerekmektedir. Dermatoloji halk arasında daha çok Cildiye olarak da anılmaktadır. Zona belirtilerini dermotologlar genellikle göz ile muayene ederek teşhis ederler. Bunun yanında belirtileri tam olarak tatbik etmek için hastaya belirtiler ile ilgili sorular sormaktadırlar. Genellikle teşhis bu seviyede konulsa da bazı durumlarda dermatoloğun şüpheleri var ise cilt üzerindeki akıntılardan örnek alarak laboratuvarda incelenmesi ile de tanı konmaktadır.

Çocuklarda Zona (Gece Yanığı)

Zona hastalığı yetişkinlere nazaran çocuklarda daha az rastlanan bir hastalık türüdür. Ülkemizde çocuklara yapılan rutin aşıların içinde su çiçeği aşısı da bulunduğundan bağışıklık sisteminden bir sorunu yok ise çocuklar bu hastalığı anlatmaktadır. Aşıya cevap vermeyen bünyelerde ise  primer varicella zoster enfeksiyonunu yani su çiçeğini geçirmektedirler.

Bebeklerde Zona (Gece Yanığı)

Bebeklerde de çocuklardaki gibi rutin aşıları yapıldığı için zona hastalığı nadir olarak görülür. Eğer bebeğe virüs doğum esnasında yada anne karnında bulaşmış ise hastalığın belirtileri görülür ve tedavi gerekmektedir. Bebeklerde bağışıklık sistemi çocuklardaki gibi yeterli seviyede olmadığından hastalık daha sık ve ağır şekilde görülmektedir.

Football news:

Lewandowski on Chelsea: They are playing very well, but we are Bayern
Juventus wanted to sign defender Akieme, but Barcelona refused
Lazio has agreed with Mayoral and will offer real 15 million euros
In Romania, a special champion: everything was decided in the match, the format of which was chosen 3 hours before the whistle
Danny rose: I was stopped by the police last week: is This a stolen car? Where did you get it?. And this happens regularly
Barcelona refused to sell for 60 million euros Trinca u, bought from Braga for 31 million. The club count on him
Chelsea will compete with Everton for Regilon. Real Madrid is ready to sell him