Turkey

Sübhane Rabbiyel Ala Ne Demek? Sübhane Rabbiyel Ala Anlamı Nedir Kaç Defa Söylenir?

Beş vakit namaz kılmak tüm insanlara farz olarak buyurulmuştur. En mühim ibadetlerin başında yer alır ve dinin temel direği olarak nitelendirilir. Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı ve diğer namazlarda secdeye gitmek namazın şartlarından birisidir. Secdeye gidildiği esnada ‘’Sübhane Rabbiyel Ala’’ söylenmektedir. Sübhane Rabbiyel Ala ne demek, ne anlama geliyor soruları da birçok kişi tarafından araştırılan konulardandır. Peki, Sübhane Rabbiyel Ala ne demek? Sübhane Rabbiyel Ala nerede ve kaç defa söylenir?

Müslümanlar için namaz kılmak en önemli ibadetlerin başında yer alır. İslam'ın ikinci şartıdır. Namaz kılarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan birisi de secdeye gidildiğinde Sübhane Rabbiyel Ala söylenmesidir. Sıkça araştırılan bu tesbihatı birçok kişi doğru söylediğini sansa da yanlış söylemektedir. Namazını en doğru şekilde kılmak isteyenler ve bu tesbihat hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler doğru yerdeler. Sübhane Rabbiyel Ala ne demek, anlamı nedir? Sübhane Rabbiyel Ala nerede ve kaç defa söylenir?

SÜBHANE RABBİYEL ALA ANLAMI NE DEMEK?

Arapça kökenli bir sözcük olan Secde, namazda alnı, burnu, el ayalarını, dizleri ve ayak parmaklarını yere koymaya verilen isimdir. Namaz kılarken secdeye gitmek farzdır. Sadece namaz kılarken değil dua ederken de secdeye gidilebilmektedir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e (S.A.V) gelen ilk emirlerden birisi de Rabbini anmasıdır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakit namazlarında olduğu gibi diğer tüm namazlarda da Sübhane Rabbiyel Ala diyerek Allah (C.C) anılmaktadır.

Namaz kılarken her secdeye gittiğimizde "Sübhane Rabbiyel Ala" diyerek Allah'ı (c.c) "Aliyy" ismi şerifi ile anarız.

Aliyy; pek yüce, pek yüksek demektir.

Sübhane Rabbiyel Ala şu anlama gelir;

"Büyük olan Rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır." anlamına gelmektedir.

SÜBHANE RABBİYEL ALA NEREDE VE KAÇ DEFA SÖYLENİR?

Sübhane Rabbiyel Ala, her namazda söylenmektedir. Namaz rükunun ardından secdeye gidilmektedir. Secdede 3 kere Sübhane Rabbiyel Ala söylenir. Böylece Allah'ı (C.C) ''Aliyy'' ismi şerifi ile anmış oluruz.

Football news:

Real Madrid are confident that PSG will demand 150 million euros for Mbappe. Madrid is not ready to pay so much
Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal