Turkey

Suriye, AB'ye 'yaptırımları kaldır' çağrısında bulundu

Avrupa Birliği'nin (AB), temel insan haklarını ihlal eden tek taraflı yaptırımları kaldırması gerektiğini kaydeden Suriye Dışişleri Bakanlığı, Kovid-19 pandemisiyle ilgili tehditlere rağmen AB'nin Suriye'ye yönelik uygulanan ablukanın bir parçası olmaya devam ettiğini belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Halkı bu yaptırımlardan mustarip olan Suriye, ABD ve AB tarafından politik sebeplerle, uluslararası hukuku açık bir şekilde ihlal ederek ve temel insan haklarından mahrum bırakarak başta banka havalelerine karşı uygulananlar dahil olmak üzere her türlü yasadışı yaptırımları kaldırmanın önemini kanıtlayan ülkelere ve kuruluşlara katılıyor" dendi.

Bazı AB yetkililerinin, Suriye yönelik tek taraflı yaptırımları kısmen kaldırma çağrısının henüz sadece kağıt üzerinde kaldığı ve gerçek eylemlere dönüştürülmediği belirtilen açıklamada, bu tür açıklamaların, uyguladığı yaptırımlarla Suriye sağlık altyapısını koronavirüse hazırlamaya engel olan AB yönetimini sorumluluktan kurtarmayacağı kaydedildi.

Şam, insan haklarına uyan ülkelere, yaptırım politikasından vazgeçme ve bugüne kadar on binlerce can alan pandemiden kurtulma çabası içinde olan "uluslararası aileye" katılma çağrısında bulundu.

Football news:

Ex-city defender Onuoha: I never felt safe in the US. If the police don't like it, you can lose your life
Barcelona wants to bring back 19-year-old Manchester City defender Garcia. The English are not going to let him go
Gianni Infantino: We must all say no to racism and violence. In any form
Barcelona for 4.5 million euros will buy 70% of the rights to 19-year-old forward Sao Paulo Maya
Martin Ødegaard: Sociedad wants to get into the Champions League is a dream. It's hard to fight Real Madrid and Barca, but we can fight the rest
Newcastle midfielder Longstaff is close to a move to Udinese. His salary will increase by more than 30 times
Milan defender Duarte was injured. This is the second injury at the club after resuming training