Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere, imkanlar ölçüsünde destek verilecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı’na ilişkin, “Vakıf üniversitelerimizin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanları ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı” dedi.

TOBB Başkanı  Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile vakıf üniversitelerinin temsilcilerinin katılımıyla başlayan TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı sona erdi. Basına kapalı süren toplantı sonrası Hisarcıklıoğlu ve Özvar tarafından toplantıya ilişkin açıklama yapıldı.

YÖK Başkanı Özvar, “Vakıf üniversitesinin çok kıymetli yöneticileriyle bir araya geldik ve yükseköğretim hayatımız hakkında vakıf üniversitelerimizin sorunlarını birlikte değerlendirdik, istişare ettik. Fevkalade güzel, ayrıntılı bir görüşme oldu. Bu görüşmeler neticesinde 2022-YKS sonrasında vakıf üniversitelerini kazanan öğrencilerle ilgili olmak üzere istişari mahiyette bazı kararlar aldık” değerlendirmesini yaptı.

“Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere destek verilmesi kararlaştırıldı”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toplantı kararlarını şöyle açıkladı:

“Toplantımızın neticesinde bu yıl kontenjanların fevkalade doluluk ve yerleştirme oranlarını dikkate alarak vakıf üniversitelerimizin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanları ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca kayıt yaptıracak öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları da imkanlar ölçüsünde vakıf üniversitelerimizle değerlendirerek çözüm için gayret sarf edileceği kararı da bağlandı.” (İHA)

TIKLAYIN | 'Eğitim ücreti artışı yüzde 5’i geçmeyecek’ sözü veren Doğuş Üniversitesi yüksek zamlar nedeniyle karıştı; öğrenci protestolarının ardından veliler toplanıyor

Ne olmuştu?

T24'ten Çiğdem Akbayrak'ın özel haberine göre 'Yıllık eğitim ücreti artışının yüzde 5'i aşmayacağı' sözü verilmesine rağmen yüzde 200 ila yüzde 200'ü aşan zam yapan Doğuş Üniversitesi'nin öğrencileri Dudullu kampüsünde fahiş zamları protesto etmişti.

'Müşteri değil öğrenciyiz" diyen öğrenciler okul içinde de protestolarını sürdürdü. Konunun muhatabı olan yönetimin ‘zamlara ilişkin açıklama yapacağını söylemesi ve verilen sözün tutulmadığı’ öne sürülürken, rektör vekiliyle görüşmek isteyen öğrencilere özel güvenlik tarafından üniversite içinde müdahale edildi. Öğrencilerin eylemlerinin sonuca ulaşmamasının ardından Doğuş Üniversitesi Velileri de salı günü yönetimle zamları görüşmek üzere toplanacağını duyurdu.

Vakıf üniversiteleri 'ekonomik koşulları' gerekçe göstererek ücretlerini güncelledi ancak Doğuş Üniversitesi tek seferde ve yüksek oranda zam yaptıkları gerekçesiyle öğrencileri tarafından protesto ediliyor. Doğuş Üniversitesi'nde geçen yıl 33 bin TL ödeyen bir hukuk fakültesi öğrencisinin eğitim ücretinin 90 bin TL'ye çıkarıldığını aktaran öğrenciler, 'ekonomik krizin faturasının kendilerine çıkarıldığını' söyledi.