Turkey

Toplu taşımada kişisel hazırlık

Şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanacaklara HES kodu zorunluluğu getirilmesinin ardından, uygulamanın ne zaman ve nasıl başlayacağı da merak konusu oldu.

Hürriyet Ankara’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) yetkililerinden aldığı bilgiye göre mevcutta kullanılan kişiselleştirilmemiş Ankarakart’ların kişiselleştirilmesi için belediye ile Ankara Valiliği arasında görüşmeler başladı. EGO Genel Müdürlüğü’nün sistemindeki kartlar ile HES uygulaması arasında entegrasyonun sağlanması için çalışma yapılacak. ABB ve valiliğin ortak çalışmasına göre yol haritası netleşecek. Hürriyet Ankara konuyu EGO Genel Müdürlüğü’ne Ankarakart sistem hizmetini sağlayan E-Kent firmasının Ankara Bölge Müdürü Bülent Çamur’a da sordu. Kişisel kartlar için Sağlık Bakanlığı’nın bilgi vermesi halinde sistemin uygulanabileceğini belirten Çamur, kişiselleştirilmemiş tam kartlar için işlemlerin ise zamana yayılarak yapılabileceğini söyledi.

TAM KARTLAR İÇİN ZAMANA YAYILMALI

Çamur şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla 15 gün önce zaten bir çalışma başlattık. Kişiselleştirilmiş kartlarda bakanlık bize pozitif vakaların bilgilerini web servis ile verirse bunları günlük sistemde güncelleyerek karantinada olması gereken kişilerin toplu taşıma araçlarına binmelerini engelleriz. Validatörden nasıl mesaj verilmek isteniyorsa o sistemi yapabiliriz. Süreç devam ediyor, bakanlıktan bilgi almayı bekliyoruz. Alırsak sistemimiz buna uygun. Diğer kişiselleştirilmemiş kartlarla ilgili ise tam kart sahipleri, ankarakart.com.tr sitesine girip orada bilgileriyle kartlarını kişiselleştirebiliyorlar. EGO da zaten bunu duyuracaktır. Kartlar için sistemin uygulanması için zamana yayılması lazım.”

Football news:

Lewandowski has not scored a point in two rounds of the Champions League. Last season, he failed to do so only in the final
Bayern extended their record streak to 13 consecutive wins in the Champions League
Ronaldo will not play Barcelona (Romeo Agresti)
Ole Gunnar Solskjaer: Leipzig impressive progresses. He is aiming for trophies
VAR cancelled out a penalty against Lokomotiv due to an offside move by levandowski
Julian Nagelsmann: Leipzig are confident enough to talk about winning the game against Manchester United
Ronald Koeman: I hope Cristiano will play. The best players should be on the pitch