Turkey

Tuma Çelik kararının gerekçesi açıklandı

Tuma Çelik, seçim çalışmaları sırasında tanıştığı D.K. adlı kadına cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmişti. Delil yetersizliği kararıyla beraat eden Tuma Çelik'in gerekçeli kararı açıklandı.

Mardin'in Midyat ilçesinde 31 Mart yerel seçim çalışmaları sırasında bir dernekte tanıştığı D. K.'ya cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gündeme gelen Çelik, Halkların Demokratik Partisi (HDP)'den istifa ettikten sonra da 7 Ekim tarihinde TBMM Genel Kurulunda dokunulmazlığı da kaldırılmıştı. Çelik hakkında 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis ceza istenmişti. Tarafların savunmasının dinlendiği duruşmada mahkeme heyeti eski HDP'li Tuma Çelik'e beraat kararı vermişti.

'MAĞDURUN İFADESİNDE ÇELİŞKİLER VAR'

Kararın gerekçesi olarak yapılan açıklamada da, "D.K'nın ifadelerinde çelişkilerin olması, olay yaşandığı gün her hangi bir şikayet bulunmaması, DNA profillerinin mağdurla uyumlu olmaması, olaydan 1,5 sene geçtikten sonra müracaatın yapılması ve mağdurun Whatsapp görüşmelerinin değerlendirilmesi sonucu sanığın beraatine karar verilmiştir" denildi.

"ŞÜPHEDEN SANIK YARARLANIR" İLKESİ HATIRLATILDI 

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında beraat eden Çelik hakkında verilen kararın gerekçesi olarak 'şüpheden sanık yararlanır' ilkesi gösterildi.

Mahkeme tarafından açıklanan gerekçede, "Gerçekleşme şekli şüpheli veya tam olarak aydınlatılamamış olaylar ve iddialar sanığın aleyhine yorumlanarak mahkumiyet hükmü kurulamaz. Ceza mahkumiyeti; herhangi bir ihtimale değil, kesin ve açık bir ispata dayanmalıdır" maddesini hatırlatarak, Ankara Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi Başkanlığı tarafından dosyaya gönderilen raporda, iddia edilen evden alınan DNA profillerinin mağdurla uyumlu olmadığı, katılana ait biyolojik kalıntı tespit edilmediğini belirtti.

Ayrıca olay günü mağdur ve sanığın geceyi birlikte geçirdikleri evde kolluk güçlerince yapılan araştırmada herhangi bir gürültü gelmediği, herhangi bir şikayet konusu olmadığı yönünde de mahkemeye cevap geldiğini hatırlatılan kararda, sanık tarafının tanık olarak gösterdiği kişi ile mağdur arasında geçen Whatsapp görüşmeleri, mağdurun kolluk ile mahkemede verdiği ifadelerdeki çelişkiler, mağdurun olaydan sonra da sanıkla telefon irtibatının devam etmesi, iddia edilen suç ile müracaatın yaklaşık 1,5 yıl sonra yapılması, mağdurun sosyal medya üzerinden gönderdiği tehdit içerikli mesajlar ile tüm dosya kapsamında; kamu davasına konu fiilin katılana yönelik cebir, tehdit veya katılanın rızası dışında cinsel saldırıda bulunduğuna yönelik, sanığın savunmasının aksini gösteren cezalandırılmasına yeterli delil bulunmadığından 'şüpheden sanık yararlanır' ilkesi gereği sanığın beraatine karar verildi' ifadeleri yer aldı.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude