Turkey

Türk oyun firması Rollic, Zynga`ya satıldı

Zynga, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kitlesini artırmak ve reklamlarını büyütmek için son çabasının bir parçası olarak hızla büyüyen bir hiper-gündelik mobil oyun geliştiricisi olan İstanbul merkezli Rollic'i satın alma anlaşması imzaladığını duyurdu.

Zynga'nın İcra Kurulu Başkanı Frank Gibeau, "2020 yılında dünya çapında en hızlı büyüyen hiper gündelik geliştiricilerden ve yayıncılardan biri olan ve inanılmaz yaratıcı bir ekibin liderliğindeki Rollic'i satın alarak hiper gündelik kategorisine genişlemekten heyecan duyuyoruz" dedi. 

Şirket, popüler oyunlar Toon Blast ve Toy Blast'un yaratıcısı olan 1.8 milyar dolarlık Peak'i satın almasından yaklaşık iki ay sonra Rollic'teki yüzde 80 hissesini 168 milyon dolar nakit olarak satın alacağını açıkladı. Zynga, finansal performansına bağlı olarak önümüzdeki üç yıl içinde Rollic'in kalan yüzde 20'sini satın alacak.

Rollic, Aralık 2018'de Burak Vardal, Deniz Başaran ve Mehmet Can Yavuz tarafından kurulduğundan beri 65 milyondan fazla aylık aktif kullanıcı çekti ve oyunları 250 milyondan fazla indirildi.

Zynga, bu duyuruyu, oyun geliştiricisinin tarihindeki ikinci çeyrek için 452 milyon dolara ulaşan en yüksek geliri rapor ettiği kazanç açıklamasının bir parçası olarak yaptı. 

Mobil oyun şirketleri son birkaç ayda insanlar pandemi sırasında kendilerini eğlendirmek için oyunlara yöneldikçe başarılı oldular.

Football news:

Marc-Andre Ter Stegen: Barca's Goals are still the same: to fight for all the trophies
Dembele is close to a move to Manchester United. Barcelona will let him go for 50-60 million euros
Tottenham want to sign rüdiger due to too high price for Skrinjar
The package goes to Lyon for 21 million euros. Milan will get a percentage of the midfielder's resale
Sancho and Buerki will not play against Bayern in the German super Cup match. They have SARS
The Commission on the vote of no confidence in Bartomeu started its work. Within 10 working days, it will check the collected signatures
Gian Piero Gasperini: Today, only Juventus and Inter can talk about the scudetto. Maybe even Napoli