Turkey

Türkiye artık iki mevsim: Sıcak yaz, ılık kış

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan değerlendirmede 2020 yılı Eylül ayı ile 1981-2010 yılları arasındaki 30 yıllık dönemdeki Eylül ayları karşılaştırıldı. Buna göre, 30 yıllık dönemdeki eylül ayları ortalama sıcaklığı 20.5 derece iken, 2020 Eylül ayı sıcaklığı 23.9 derece olarak gerçekleşti. Sıcaklık artışlarını değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, yaz mevsimine eylül ve mayıs aylarının dahil edilmesi gerektiğini ifade ederek “İstanbul’da eylül ayı sıcaklık ortalaması 20.5 derece. Ancak bu sene 24 derece oldu. 3.5 derecelik bir artış var. Sonbahar dediğimiz eylül ayının artık yaza dönük bir sıcaklıkta olduğunu görüyoruz. Bana göre artık eylül ve mayıs ayının da yaz mevsimine dahil edilmesi lazım. Yani 3 aylık yaz mevsiminin 5 aya çıkması lazım” dedi.

Türkiye artık iki mevsim: Sıcak yaz, ılık kış

‘TROPİKAL GECE SAYISI ARTTI’

Türkiye’nin iklim dengesinin değiştiğini belirten Prof. Şen şöyle devam etti: “Artık biz Akdeniz ikliminden çıkıyoruz. Küresel iklim değişikliği nedeniyle yarı kurak iklime doğru gidiyoruz. Bunun en tipik örneği de ‘tropikal gece’ dediğimiz geceleri sıcaklığın 20 derece üzerine çıkması. Böyle geceler çok arttı. Bu da yarı kurak iklime doğru gittiğimizi gösteriyor. Bahar ayları artık üçer aylık olmayacak. Kurak ve sıcak 5 aylık yaz mevsimi, bunun yanında ılık ve az yağışlı kış mevsimine doğru gidiyoruz. Türkiye artık 2 mevsimli bir ülke oluyor. Sıcak bir yaz, ılık bir kış.”

ADANA 45 DERECE

Türkiye artık iki mevsim: Sıcak yaz, ılık kış

Adana´da dün hava sıcaklığı gölgede 36 derece olarak ölçülürken, güneş altındaki termometreler 45 dereceyi gösterdi. Sıcak havadan bunalan vatandaşlar parklardaki ağaç gölgelerinde serinlemeye çalıştı. (DHA)

Football news:

Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two