Turkey

Türkiye'de olmayan 'Sosyal medya kanunu' ABD ve Avrupa'da var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ailesine yapılan çirkin saldırıya sert tepki göstermiş ve sosyal medya platformlarındaki düzensizliği işaret etmişti. Daha önce tartışma konusu olan "Sosyal medya kanunu" bir kere daha gündeme geldi. Sosyal medyanın kapatılması söz konusu değil; ancak belirli düzenlemeler getirilecek. Sosyal medyanın denetlenmesi aslında Avrupa ve ABD'de yıllar öncesine dayanıyor. Avrupa Komisyonu'nda 2016'da kimlik ile hesap açma yasa tasarısı sunulmuştu. 2011 yılında ise Obama yönetimi ‘Dijital Dünyada Güvenilir Kimlikler için Ulusal Strateji’ adlı planı açıklamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ailesine Twitter'dan çirkin bir saldırı yapıldı. Berat Albayrak, 4. çocuğunun dünyaya geldiğini ve mutluluğunu paylaşmış, ama bu mesaja karşı ahlaksızca mesajlar atılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada bu duruma sert tepki gösterdi. Erdoğan, bu tür mecralara bir düzenleme getirilmesi gerektiğini belirterek adım atılacağını bildirdi. AK Parti'nin sosyal medya düzenlemesi çalışmasının detayları da belli oldu.

Sosyal medya düzenlemesi aslında uzun zamandan beridir ABD'de ve Avrupa'da var. ABD'de İnternet ve Sosyal Medya Kullanımına İlişkin Hukuki Düzenlemeler yer alıyor.

Dünyada sosyal medya düzenlemeleri nasıl? Sosyal medya suçlarına ağır yaptırımlar... | Video

-ABD, 1996 yılında internet içeriklerinin düzenlenmesine ilişkin İletişim Uygunluk Yasası'nı kabul etmiştir.

-Yasanın amacı, 18 yaşından küçükleri uygunsuz ve müstehcen içeriklerden korumaktır.

-28 Mayıs 2020 tarihinde "Çevrimiçi Sansürü Önlemeye İlişkin Kararname" adını taşıyan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Kararnamesi imzalanmıştır.

-Kararname, sosyal medya platformlarının kamuoyu algısını şekillendirmek için belli görüşleri sansürlediklerini ve diğerlerini ön plana çıkardıklarını belirtmektedir.

-Düzenleme ile sosyal medya platformlarının üçüncü kişiler tarafından yapılan paylaşımlardan hukuken sorumlu tutulması hedeflenmektedir.

ABD'DE DİJİTAL PLATFORMLARDA VERİ GÜVENLİĞİNİN İHLALİ

-2012'de Google 22 milyon dolar ceza kesilmiştir.

-Facebook, 2016'da ABD başkanlık seçimleri öncesinde dünya çapında 87 milyon kullanıcısının verisini yasa dışı yollardan Cambridge Analytica şirketine sızdırmıştır.

-Facebook, kişisel verilerin gizliliğini ihlal etmiştir.

-ABD Federal Ticaret Komisyonu, kişisel verilerin gizliliği konusundaki ihlalleri nedeniyle, Facebook'a 5 milyar dolar para cezası kesmiştir.

ABD'DE DİJİTAL ZORBALIK

-Sosyal medya platformlarında 1 milyonu aşkın takipçisi olan ABD'li bir 'influencer', başka bir kişiye ait web sitesi adresini zorla ele geçirmek ve tehdit suçlamasıyla 14 yıl hapse mahkum edilmiştir.

-Bu kişi, sosyal medya hesaplarında kaba davranışları, alkolün etkisinde yapılmış uygunsuz hareketleri ve çıplaklık içeren görselleri paylaşmıştır.

EGM'den flaş açıklama: Gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen içerikler takip ediliyor

Football news:

Casemiro on respect for Zidane: I still get excited when I talk to him. It's incredible
Cakir will referee the Barcelona-Napoli match in the Champions League
Detailed analysis of the game of 18-year-old Ronaldo for sporting against Manchester United. 6 days later, Cristiano became a United player
Manchester City are confident that Aguero will stay for another season, despite the Interest of Independiente
Willian agreed a 3-year contract with Arsenal. Salary-100 thousand pounds a week
Sanchez signed a contract with Inter until 2023. The club signed him for free
Arsenal players are against the dismissal of 55 employees of the club. The team took a pay cut to save the staff